Jack Ma: “Bitcoin şişirilmiş bir balondur!”

Alibaba'nın kurucusu Çinli girişimci Jack Ma Bitcoin'in bir balon olduğunu blok zincirinin ise güvenilir bir teknoloji olduğunu söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin gibi kripto paraların ardında yatan blok zinciri teknolojisi, milyarder teknoloji yatırımcıları tarafından hayranlıkla takip ediliyor. Ancak kripto paralar aynı ilgiyi görmekten çok uzak. Kripto paralara karşı olumsuz görüş açıklayan milyarderlere bir yenisi daha eklendi. Alibaba’nın kurucusu Çinli girişimci Jack Ma Bitcoin’in bir balon olduğunu blok zincirinin ise güvenilir bir teknoloji olduğunu söyledi.

Çin’in Tianjin şehrinde 2. Dünya Zeka Konferansı’nda konuşan Jack Ma, Bitcoin gibi ürünlerin ne kadar karlı olduğuna değil, toplum için ne kadar faydalı ve kullanışlı olabileceğine bakılması gerektiğini dile getirdi. Ma, bir yatırımın değerli olup olmadığının ancak bu şekilde anlaşılabileceğini söyledi.

“Küresel ticaretin kökten değişmesi lazım”

Bitcoin’den çok anlamadığını çünkü bu konuyla çok ilgilenmediğini söyleyen Ma “Bitcoin’e dair pek bir fikrim yok. Şaşkınlıkla izliyorum. Gerçekten işe yarayacak olsa bile küresel ticaret kurallarının ve finans sisteminin kökten değişmesi gerekir. Bence buna hazır değiliz. Bu yüzden dikkatimi Alipay’e ABD Doları’na ve Avro’ya veriyorum. Blok zinciri üzerinde çalışan bir ekibimiz var ancak Bitcoin benim takip etmek isteyeceğim bir şey değil. Bitcoin ile ilgilenmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Jack Ma blok zinciri teknolojilerinin günlük hayata uygulamaları konusunda olumlu düşüncelerini açıklama konusunda ise hiç tereddüt etmedi. Blok zincirinin Çin’de geniş çevrelerce kabul görmesi, ülkede risk sermayesinin nereye gittiğine de etki ediyor.

Ma ayrıca pek çok kişinin blok zincirine Bitcoin yüzünden ilgi gösterdiğini ancak Bitcoin’in bir balon olduğunu söyledi. Bu yorumla birlikte, Bill Gates ve Warren Buffet gibi milyarderlerin ardından Bitcoin’e yönelik olumsuz yorum yapanların arasına Jack Ma da eklenmiş oldu.

Kaynak: TechJuice

Alibaba'nın kurucusu Çinli girişimci Jack Ma Bitcoin'in bir balon olduğunu blok zincirinin ise güvenilir bir teknoloji olduğunu söyledi. Bitcoin'den çok anlamadığını çünkü bu konuyla çok ilgilenmediğini söyleyen Ma "Bitcoin'e dair pek bir fikrim yok. Şaşkınlıkla izliyorum. Gerçekten işe yarayacak olsa bile küresel ticaret kurallarının ve finans sisteminin kökten değişmesi gerekir. Bence buna hazır değiliz. Bu yüzden dikkatimi Alipay'e ABD Doları'na ve Avro'ya veriyorum. Blok zinciri üzerinde çalışan bir ekibimiz var ancak Bitcoin benim takip etmek isteyeceğim bir şey değil. Bitcoin ile ilgilenmiyoruz." şeklinde konuştu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği