Bill Gates Bitcoin’e sıcak bakmıyor

Bill Gates Bitcoin'in kendine ait bir değeri olmadığını ve spekülasyona dayalı bir yatırım aracı olduğu için güvenilir olmadığını söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bill Gates bugüne dek 91,8 milyar Dolar’ını çeşitli teknolojilere ve girişimlere yatırdı. Dünyanın videosunu yayımlayan bir girişimden laboratuvarda et üretimine kadar pek çok farklı alana yatırım yapan Gates’in desteklemekten çekindiği bir teknoloji var: Bitcoin.

Pazartesi günü CNBC’ye konuk olan ünlü iş adamı hiç kripto parası olmadığını söyledi. Bir ara kendisine doğum günü hediyesi olarak bir miktar Bitcoin verildiğini söyleyen Gates birkaç yıl sonra bu Bitcoin’leri satmaya karar verdiğini ifade etti. Gates’e göre Bitcoin spekülasyona dayalı çılgınca şeylerden birisi. Bitcoin’in asli bir değeri olmadığını söyleyen Gates “Hiçbir şey üretmediğin bir varlık sınıfının değerinin artmaması gerekir. Bu bir tür ‘daha aptal kim‘ tarzı bir yatırım” diyor. Warren Buffet de bu durumu şöyle özetlemişti: “Senden sonra bu para birimini alacak olanların daha fazla para vermesini ümit ediyorsun. Onların yatırım yapmasının sebebi de onlardan sonra satın alacak kişilerin daha fazla ödeyeceğine inanmaları”.

Bitcoin’in değerinin yanı sıra Gates bu para biriminin kullanım alanlarını da rahatsız edici buluyor. “Devletin vergi kaçakçılarını, kara para aklayanları ve teröristleri tespit edebilmesi iyi bir şey.” diyen Gates, “Şu anda kripto paralar uyuşturucu satın almak için kullanılıyor. Teknolojinin bu kadar direkt bir şekilde ölümlere sebep olması çok sık görülen bir durum değil.” şeklinde konuştu.

Blok zinciri konusunda ümitli

Ancak ünlü iş adamının görüşleri her zaman bu kadar olumsuz değildi. 2014’te yaptığı bir konuşmada Gates kripto paraların aynı yerde olmayan insanlar arasında büyük miktarlarda para transferine izin vermesi bakımından normal paralara göre oldukça kullanışlı olduğunu söylemişti.

Bill Gates’in Bitcoin hakkındaki görüşleri çok olumlu olmasa da bu para biriminin ardındaki blok zinciri teknolojisi oldukça ilgisini çekiyor. Gates “Blok zinciri diye bahsedilen, veri tabanını paylaşmak ve aktarımları doğrulamak üzerine kurulu çok güzel bir teknoloji mevcut, bu iyi bir şey.” şeklinde konuştu. Gates ayrıca Bill & Melinda Gates Vakfının blok zinciri şirketi Bitsoko’ya 100 bin Dolar yatırımda bulunduğunu söyledi. Bu girişim geçtiğimiz yıl yoksullar için yeni mobil ödeme teknolojileri geliştirmek üzere Ripple ile iş birliği yapmıştı.

Kaynak: CNBC

Bill Gates'e göre Bitcoin spekülasyona dayalı çılgınca şeylerden birisi. Bitcoin'in asli bir değeri olmadığını söyleyen Gates "Hiçbir şey üretmediğin bir varlık sınıfının değerinin artmaması gerekir. Bu bir tür 'daha aptal kim' tarzı bir yatırım" diyor. Warren Buffet de bu durumu şöyle özetlemişti: "Senden sonra bu para birimini alacak olanların daha fazla para vermesini ümit ediyorsun. Onların yatırım yapmasının sebebi de onlardan sonra satın alacak kişilerin daha fazla ödeyeceğine inanmaları". Bitcoin'in değerinin yanı sıra Gates bu para biriminin kullanım alanlarını da rahatsız edici buluyor. "Devletin vergi kaçakçılarını, kara para aklayanları ve teröristleri tespit edebilmesi iyi bir şey." diyen Gates, "Şu anda kripto paralar uyuşturucu satın almak için kullanılıyor. Teknolojinin bu kadar direkt bir şekilde ölümlere sebep olması çok sık görülen bir durum değil." şeklinde konuştu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği