Blok zincirinin dönüştürdüğü sektörler

Blok zinciri teknolojisi pek çok farklı sektörde devrim niteliğinde değişikliklere sebep olabiliyor. Bir çok sektörün yakın gelecekte blok zinciri ile değiştiğine şahit olabliriz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Blok zinciri teknolojisinin en yaygın kullanımı Bitcoin ve diğer kripto paralar aracılığıyla olsa da aslında bu teknoloji pek çok farklı sektörde devrim niteliğinde değişikliklere sebep olabiliyor. Bu sektörler ve blok zinciri kullanan şirketlerden bazıları şunlar:

Eğlence

B2Expand: Ethereum blok zinciri üzerine kurulu şirket, oyunlar arası etkileşim sağlayan bir sistem geliştirdi. Şirketin ilk video oyunu “Beyond the Void” Ubisoft’un girişim programına dahil oldu ve şu anda Steam üzerinde kripto ekonomiye sahip ilk oyun şirketi konumundalar.

Spotify: Şirket blok zinciri girişimi Mediachain Labs’i satın aldıktan sonra sanatçılar ve lisans anlaşmalarının takibi için tek bir merkezden yönetilmeyen veri tabanı çözümleri geliştirmeye başladı.

Diğer başarılı örnekler: Guts ve KickCity

Sosyal ilişkiler

Matchpool: Sistemde insanları romantik ya da profesyonel ilişki kurmaları için bir araya getiren kişiler (Matchmaker) kurdukları her başarılı ilişki için ödüllendiriliyor.

Perakende satış

Blockpoint: Ödeme yöntemleri oluşturmayı kolaylaştıran bu girişim, mobil cüzdan, sadakat programı, hediye kartı ya da anında indirim yöntemlerinin uygulanmasını mümkün kılıyor.

Diğer başarılı örnekler: Loyyal, Warranteer

Egzotik araçlar

Bitcar: BitCar jetonları aracılığıyla, tek bir koleksiyon aracının birden fazla kişi tarafından sahiplenilmesine olanak veriyor.

Tedarik zinciri ve lojistik

IBM Blockchain: Sistem tedarik zincirinizdeki ham maddelerden dağıtıma hazır olanlara kadar tüm ürünlerinizin durumunu takip edebilmenizi sağlıyor. Tedarik zincirleri için geliştirilen blok zinciri uygulamaları ürünlerin mülkiyet ve konum kaydının herkes tarafından anında görülebilmesine imkan veriyor.

Gıda endüstrisi: Gıda endüstrisinin çiftçilerden manavlara kadar uzanan karmaşık ağı içerisinde gıda kaynaklı hastalıkları takip etmek oldukça zor. Blok zinciri, ürünün hangi aşamada, kimin kontrolündeyken bozulduğunu ya da hastalık bulaştıracak duruma geldiğini takip etmeyi kolaylaştırıyor.

Diğer başarılı örnekler: Provenance, Blockverify, OriginTrail, De Beers

Sigorta

Proof of insurance: ABD genelinde hizmet veren şirket şu anda RiskBlock adını verdiği bir sigorta kanıtı sistemini deniyor. Bu araç uygulamaya girdiğinde, kolluk kuvvetlerinin de yardımıyla sigortayı sağlayan ve sigorta sahibi sigorta durumunu anında doğrulayabilecek. Bu da işlemlerin çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacak.

Diğer başarılı örnekler: Accenture

Sağlık

MedicalChain: Hastalara uzaktan tedavi deneyimini sunabilmek için elektronik sağlık kayıtlarını düzenleyen blok zinciri teknolojisini kullanan ilk şirket. Halihazırda Birleşik Krallık’ta hizmet veren doktorların dahil olduğu sistem sağlık sektörünü baştan aşağı değiştirmeyi amaçlıyor.

Diğer başarılı örnekler: MedRec, Nano Vision, Gem, SimplyVital Health

Emlak

BitProperty: Blok zinciri ve akıllı sözleşmelerden faydalanan sistem fırsat eşitliği yaratmak ve dünyanın dört bir yanından insanların emlak yatırımı yapmasını sağlamak için çalışıyor. (ABD ve Japonya’da bu sistemin kullanımına henüz izin verilmiyor)

Deedcoin: Emlakçı komisyonunu yüzde 6’dan yüzde 1’e düşürmeyi amaçlayan sistem, müşterileri daha az komisyon almayı kabul eden emlakçılara yönlendiriyor.

Diğer başarılı örnekler: Ubiquity

Bağış

BitGive: Bağışçılara, bağış yaptıkları projenin o anki durumunu gösteren platform sunduğu şeffaflıkla insanların paralarının nereye gittiğini takip etmesini sağlıyor. Save the Children, The Water Project ve Medic Mobile gibi bir çok hayır kurumu bu sistemi kullanıyor.

Diğer başarılı örnekler: AidCoin, Utopi

Finans hizmetleri

Bitcoin Atom: Bitcoin’den ayrılan bu yeni sistem kripto para alışverişini masrafsız hale getirerek Bitcoin’i yeniden tek bir merkezden yönetilmeyen bir para birimi haline getirmeyi amaçlıyor. Atomik değişimler üzerine kurulu teknolojinin şu anda geniş alanlarda kullanımı çok mümkün değil çünkü bu işlem yüksek teknik beceri gerektiriyor. Bitcoin Atom bu eksikliği gidermeyi amaçlıyor.

Circle: İngiltere merkezli bu şirket, hiçbir aktarım ücreti olmadan, mesajlaşma ile para gönderimini mümkün kılıyor.

Diğer başarılı örnekler: Ripple, ABRA, Aeternity, Smart Valor, Securrency

Kaynak: Forbes

Blok zinciri teknolojisinin en yaygın kullanımı Bitcoin ve diğer kripto paralar aracılığıyla olsa da aslında bu teknoloji pek çok farklı sektörde devrim niteliğinde değişikliklere sebep olabiliyor. Bu sektörler ve blok zinciri kullanan şirketlerden bazıları şunlar:

Eğlence
B2Expand, Spotify, Guts, KickCity

Sosyal ilişkiler
Matchpool

Perakende satış
Blockpoint, Loyyal, Warranteer

Egzotik araçlar
Bitcar

Tedarik zinciri ve lojistik
IBM Blockchain, Provenance, Blockverify, OriginTrail, De Beers

Sigorta
Proof of insurance, Accenture

Sağlık
MedicalChain, MedRec, Nano Vision, Gem, SimplyVital Health

Emlak

BitProperty, Deedcoin, Ubiquity

Bağış
BitGive, AidCoin, Utopi

Finans hizmetleri
Bitcoin Atom, Circle, Ripple, ABRA, Aeternity, Smart Valor, SecurrencyYorumunuz: