IBM’den Blockchain hamlesi

Bilişim teknolojileri şirketi IBM, blok zinciri teknolojisini büyük şirketlere altyapı hizmeti sağlamak adına kullanacak olan servislerini açıkladı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin, blok zinciri (Blockchain) teknolojisini kullanan en büyük ve popüler yapı. Ancak bu durum yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Bilişim teknolojileri devi IBM, Cloud ve Docker servisi üzerinde çalışacak yeni blok zinciri servislerini ve bu servislerin güvenlik açısından uygunluğunu sağlayacak standartları hizmete sundu.

IBM bundan iki ay önce blok zinciri tabanlı servisler üreten girişimlere 60 milyon dolar yatırım yaptığını açıklamıştı. Bundan haftalar sonra da blok zincirini hizmet olarak sunma konusunda planları olduğunu belirten şirket, blok zinciri girişimi Hyperledger Project‘e yaptığı 44 bin satırlık kod bağışı ile yeni sistemi yapı taşlarından birisi olma konusunda kararlılığını ifade etmişti.

IBM’in kendi servisleri üzerinden blok zinciri hizmeti vermesi ise büyük şirketlerin bu alana adım atması için çok büyük bir hamle. Artık blok zinciri teknolojisini kullanmak isteyen şirketler IBM ile işbirliği yaparak bu servisi kendi sistemlerine entegre edebilecekler. Blok zincirinin gittikçe daha popülerleştiği ve sağladığı faydalar sebebiyle büyük şirketler tarafından daha fazla tercih edilmeye başlayacağı göz önünde bulundurulduğunda IBM’in bu hamlesi şirkete yeni dönemde oldukça fazla avantaj sağlayacak gibi duruyor.

IBM rakiplerinin önüne geçti

Bu alanda IBM’e rakip olabilecek kapasitedeki şirketler arasında sadece Microsoft’un ciddi bir blok zinciri çalışması olduğu biliniyor. Microsoft’un blok zinciri servisinin de ilkbahar döneminde hizmete sunulacağı açıklanmıştı ancak şimdilik bu konu hakkında yeni bir gelişme yok. Bu bakımdan IBM’in bir süre rakipsiz bir şekilde pazarı domine edeceğini öngörmek mümkün.

IBM’in blok zinciri departmanının başkan yardımcısı Jerry Cuomo, “Blok zinciri teknolojisini, pek çok endüstriyi bir arada tutma potansiyeli sebebiyle seviyoruz. Bu teknolojinin Bitcoin sistemiyle popülerleştiğinin farkındayız ancak bu durumun kısa zaman içinde değişeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu. Yeni hizmetleri sayesinde, blok zinciri kullanan üretim ağlarının dakikalar içerisinde kurulabileceğini ifade eden IBM, kullanıcıların IBM’in analiz ve danışma hizmetleri gibi diğer uygulamalarından da yararlanabileceğini ifade etti.

IBM blok zinciri (Blockchain) üzerinden üretim ağı kurmak isteyen şirketlere özel yeni hizmetini duyurdu. Bu hamle ile IBM blok zinciri kullanımını Bitcoin tekelinden kurtarıp kurumlarda yaygınlaştırmak istiyor.Bir yanıt

Yorumunuz: