Steve Wozniak: “dot-com kriziyle blok zinciri arasında benzerlik var”

Teknoloji sektörünün diğer liderlerinin aksine Steve Wozniak blok zinciri teknolojisinin 'balon' olduğunu söylüyor, Bitcoin'e ise övgülerde bulunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak Salı günü New York’taki NEX Teknoloji Konferansı’nda bazı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Teknoloji sektöründe çoğu kişi Bitcoin’e ‘balon’ derken bunun altında yatan blok zinciri teknolojisine daha sıcak bakıyor. Wozniak ise tam tersi bir görüşe sahip.

Wozniak blok zinciri konusunda yaşanan gelişmelerin kendisine, 2000’lerin başında internet şirketleri etrafında yaşanan çılgınlığı hatırlattığını söyledi ve ekledi: “O bir balondu ve blok zinciri hakkında da aynı şeyleri hissediyorum.”

Wozniak blok zincirine tamamen karşı değil. Dağıtılmış hesap defteri (distributed ledger) teknolojisinin, tıpkı internet gibi kullanışlı olabileceğini belirten Wozniak bu teknolojinin potansiyelini yakalamasının zaman alacağını belirtiyor. “Değişim bir günde gerçekleşmez” diyen Wozniak “Bir çok blok zinciri fikri gayet başarılı. Ancak yeterince hazırlık yapmadan ortaya çıkarak, uzun vadede istikrarlı olamadıkları için kendilerini bitirebilirler.” şeklinde konuştu.

“Bitcoin saf dijital altın”

Bu ifadeler Wozniak’ın blok zinciri teknolojisi ve kripto paraların durumu hakkında ilk açıklamaları değil. Bu ayın başlarında Bitcoin teknolojisine övgüde bulunan Wozniak “Bitcoin matematiksel, saf, değiştirilemez.” ifadelerini kullanmış ve Bitcoin’i ‘saf dijital altın’ olarak nitelendirmişti.

Ancak Wozniak Bitcoin konusunda temkinli davranıyor. Elindeki Bitcoin’lerin bir tanesi hariç tamamını satan Wozniak “Sürekli rakamları izleyip onları umursayan insanlardan olmak istemiyorum.” diyor.

Kaynak: Fortune

Steve  Wozniak blok zinciri konusunda yaşanan gelişmelerin kendisine, 2000'lerin başında internet şirketleri etrafında yaşanan çılgınlığı hatırlattığını söyledi ve ekledi: "O bir balondu ve blok zinciri hakkında da aynı şeyleri hissediyorum". Bir başka konuşmasında Bitcoin teknolojisine de övgüde bulunan Wozniak "Bitcoin matematiksel, saf, değiştirilemez." ifadelerini kullanmış ve Bitcoin'i 'saf dijital altın' olarak nitelendirmişti.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği