Steve Wozniak’ın gözünden gelecek

Apple'ın kurucularından Steve Wozniak, 2075 yılında hayatın nasıl olacağına dair görüşlerini, SVCC öncesi verdiği bir röportajda anlattı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple‘ın Kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak, 1976 yılında şirketi kurarken sonsuza kadar süreceğini düşünüyordu. Nitekim şu anki duruma bakıldığında bu temenni ve beklentilerinin gerçekleşmesi muhtemel. Hatta Steve Wozniak Apple, Google ve Facebook’un gelecek yıllarda şimdikinden daha büyük olacağını düşünüyor. Bu düşüncelerini de 21-23 Nisan tarihleri arasında ‘İnsanlığın Geleceği: 2075’te Nerede Olacak?’ teması üzerine gerçekleşecek Silicon Valley Comic Con’dan (SVCC) önce, etkinlikle ilgili yapılan bir röportajda anlattı.

Wozniak daha önce de tahminde bulunmuş ve 1982 yılında portatif dizüstü bilgisayarların üretileceğini söylemişti. Şimdi ise sırada 2075 yılına kadar nasıl yaşayacağımızla ilgili fikirleri var. Wozniak, ‘Apple’ın 1911 yılında kurulan IBM gibi uzun süre daha olacağını ve 2075 yılında ortalarda görünmemesinin, şirketin (2016 yılının) son çeyreğindeki 246,1 milyar Dolarlık nakdi de göz önüne alınınca, beklenemeyeceğini düşünüyor. Aynı düşüncesi Facebook ve Google için de geçerli. Wozniak’in ‘2075 yılındaki yaşam’ için yaptığı birkaç tahmin şöyle:

  • Yeni şehirler: Çöller, sıfırdan inşa edileceği için yeni şehirler için ideal yerler olacak. Konaklama sorunu olmayacağı gibi insanlar kubbeli yapılarda gezinecek ve özel giysilerle dışarı çıkmaya teşvik edilecek.
  • Yapay zekanın etkisi: Bütün şehirlerde yapay zekaya rastlayabileceğiz. Hatta Azınlık Raporu filmindeki gibi eğlenmek, alışveriş yapmak ve iletişime geçmek için duvar gibi bütün yüzeyler kullanabilecek. Medikal ihtiyaçlar da ‘kendi kendine teşhis’ ve ‘doktorsuz reçetelere’ sebep olacak. Doktorların ortadan kalkıp kalkmamasıyla ilgili sorun ise etikle ilgili olarak ele alınacak.
Söz konusu etkileşimli yüzeylerin kullanım temsili.
  • Mars kolonisi: Wozniak Kızıl Gezegen’de bir koloni olacağını ve Dünya’nın yaşam alanı, Mars’ın ise ağır endüstri alanı olarak kullanılacağını öngörüyor.
  • Dünya dışı varlıklar: Wozniak, dünya dışı bir ırkla iletişim kurmanın ‘rastgele bir şans’ olduğunu düşünüyor. Bunun denemeye değeceğini belirtse de bu konuyla ilgili bir umudu yok.
Kaynak: USA Today

Apple'ın Kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak, 1976 yılında şirketi kurarken sonsuza kadar süreceğini düşünüyordu. Nitekim şu anki duruma bakıldığında bu temenni ve beklentilerinin gerçekleşmesi muhtemel. Hatta Steve Wozniak Apple, Google ve Facebook’un gelecek yıllarda şimdikinden daha büyük olacağını düşünüyor. Bu düşüncelerini de 21-23 Nisan tarihleri arasında ‘İnsanlığın Geleceği: 2075’te Nerede Olacak?’ temasına üzerine gerçekleşecek Silicon Valley Comic Con'dan (SVCC) önce, etkinlikle ilgili yapılan bir röportajda anlattı. Wozniak tutarlı tahminlerde bulunabiliyor: örneğin, 1982 yılında portatif dizüstü bilgisayarların üretileceğini söylemişti; şimdi de 2075 yılına kadar nasıl yaşayacağımızla ilgili fikirleri var. Buna göre 2075'te;

  • Yeni şehirler çöllerde kurulacak.
  • Yapay zekada 'Azınlık Raporu' filmindeki seviyeye geleceğiz.
  • Mars kolonisi olacak.
  • Dünya dışı varlıklarla temas etmemiz ise 'şansa bağlı'.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği