Volkswagen otopark ödemelerine el attı

Volkswagen, otomobil kullanıcılarının park ücretlerini akıllı telefon üzerinden ödemesini sağlayan PayByPhone şirketini satın aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volkswagen, sürücülerin park ücretlerini akıllı telefonlarını kullanarak ödemesini sağlayan PayByPhone şirketini satın aldı. Şirket böylece kendisini, sadece otomobil satışlarından değil, yeni ortaya çıkan araç paylaşımı ve kısa süreli araç kiralama servislerinden de para kazanacak şekilde konumlandırmak istiyor.

Bu ayın başında Volkswagen yeni dijital departmanı Moia’yı tanıtmıştı. Moia şehir içinde yaşayan müşterilerine talep üzerine servis hizmeti sunarak otomobil üreticilerinin klasik gelir kaynaklarının dışına çıkıyor.

PayByPhone, bu yıl içinde 250 milyon Dolar’lık para aktarımı yaparak kullanıcıların mobil uygulama ile ödeme yapmasına imkan sağlamıştı. Şirket her yıl on milyonlarca ödeme işlemi gerçekleştiriyor.

İlk yatırım bu değil

Volkswagen, PayByPhone’un yeteneklerini diğer mobil ödeme servisleri ile birleştirmek istediğini ve bu iş konunu otopark üzerine geliştirmek istediğini dile getirdi. Şirket, PayByPhone’u satın alan finansal hizmetler kolunu, mobil ödemeler için bir merkez haline getirmek istiyor. Geçtiğimiz yıl Volkswagen Finansal Hizmetleri, Almanya’daki 90 şehirde mobil ödeme hizmeti sunan Sunhill Technologies şirketinin yüzde 92’lik hissesini satın almıştı.

Vencouver merkezli PayByPhone, Volkswagen’in kapasitesini Almanya’nın dışına taşıyabilecek. Şirketin şimdiden ABD, Fransa, İsviçre, Birleşik Krallık ve Avustralya’da operasyonları bulunuyor. Volkswagen yönetim kurulu üyesi Dr. Christian Dahlheim “Şu anda park işlemleri ve bunların faturalandırılması oldukça yavaş işleyen, vakit harcayan ve tüm Avrupa ve dünya şehirlerinde sorun haline gelen bir uygulama. Ancak park etme, her otomobilin kullanımı ile direkt olarak ilişkili bir durum. Bu sebeple müşterilerimize park etmeyi ve bunun için ödeme yapmayı kolay hale getirecek uygun dijital çözümler sunmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Fortune

Volkswagen, sürücülerin park ücretlerini akıllı telefonlarını kullanarak ödemesini sağlayan PayByPhone şirketini satın aldı. Şirket böylece kendisini sadece otomobil satışlarından değil, yeni ortaya çıkan araç paylaşımı ve kısa süreli araç kiralama servislerinden de para kazanacak şekilde konumlandırmak istiyor. Şirket, PayByPhone'u satın alan finansal hizmetler kolunu, mobil ödemeler için bir merkez haline getirmek istiyor. Geçtiğimiz yıl Volkswagen Finansal Hizmetleri, Almanya'daki 90 şehirde mobil ödeme hizmeti sunan Sunhill Technologies şirketinin yüzde 92'lik hissesini satın almıştı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği