Hindistan bireysel mahremiyeti temel hak ilan etti

Bu hafta alınan kararlar ile, Hindistan'da mahremiyetin temel bir hak olduğu ve Müslüman erkeklerin 'boş ol' diyerek eşlerinden ayrılamayacağı kabul edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan, bireysel mahremiyetin temel hak olduğuna dair karar aldı. Bu karar, şirketlerin kişisel bilgileri kullanma şeklinden dünyanın en büyük biyometrik kimlik kartı programına kadar birçok şeyi etkileyecek. Mahkeme, mahremiyetin ‘hayatın ve özgürlüğün esas bir parçası’ olduğu kararına vardı. Kıdemli avukat Prashant Bhushan, “Alınan karar hükumet için tokat niteliğinde, zira hükumet insan mahremiyetinin bir hak olmadığını savunuyordu.” dedi.

İki önemli karar

Hakim Sanjay Kiskan Kaul, mahremiyetin temel hak olduğunu, bireyleri hem devletten hem de devlet dışı aktörlerden gelebilecek müdahalelerden koruduğunu ve bireylerin kendi seçimlerini yapabilmelerine imkan verdiğini belirtti. Kaul, “Ev hayatının mahremiyeti aileyi, evliliği, üremeyi ve cinsel yönelimi korumalıdır.” diye ekledi. Alınan karar, bu hafta Yüksek Mahkeme’den çıkan ikinci önemli karar. Salı günü alınan bir karar ile, Müslüman erkeklerin eşlerinden boşanmak için üç kez ‘boş ol’ demesinin anayasaya aykırı olduğu hükmüne varılmıştı. Böylece, uzun yıllardır haksızlığa uğradıklarını savunan Müslüman kadınlar bir zafer elde etti.

Aadhaar için engel değil

Hindistan’ın Hukuk Bakanı Ravi Shankar Prasad, mahremiyetle ilgili alınan kararın Aadhaar projesine ters düşmediğini, Aadhaar Yasası’nın hukuki geçerliliğinin incelendiğini söyledi. Şimdiden bir milyardan fazla Hint vatandaşının başvurduğu Aadhaar, vatandaşların devlet işlerinde kullanabileceği, güvenli bir dijital tanıma yöntemi olacak. Fakat işler geliştikçe, mahremiyet ve bilgilerin güvenliği gibi konular hakkındaki endişeler de artıyor. Aadhaar’ın eriştiği bilgilerin sürekli olarak artmasına karşı olanlar, alınan karardan doğal olarak mutlu oldu. Bhushan, Aadhaar’ın vergi işleriyle ilgili kullanılmasının kabul edilebileceğini, fakat tatil rezervasyonu ya da başka şeyleri satın alırken kullanılmasının tartışılması gerektiğini söylüyor. Access Now‘da çalışan Raman Chima, “Karar alınırken muhalif görüş çıkmaması önemliydi. Böylece, hükumetin mahremiyeti korumak zorunda olduğu konusu kanıtlanmış oldu.” dedi.

Kaynak: Reuters

Bu hafta Hindistan Yüksek Mahkemesi'nde çok önemli iki karar alındı. Salı günü alınan bir karar ile, Müslüman erkeklerin eşlerinden boşanmak için üç kez 'boş ol' demesinin anayasaya aykırı olduğu hükmüne varıldı. Böylece, uzun yıllardır haksızlığa uğradıklarını savunan Müslüman kadınlar bir zafer elde etti. Diğer karar ise bireysel mahremiyetle ilgili. Hakim Sanjay Kiskan Kaul, mahremiyetin temel hak olduğunu, bireyleri hem devletten hem de devlet dışı aktörlerden gelebilecek müdahalelerden koruduğunu belirtti. Bu karar, şirketlerin kişisel bilgileri kullanma şeklinden dünyanın en büyük biyometrik kimlik kartı programına kadar birçok şeyi etkileyecek. Aadhaar adlı sistem, vatandaşların devlet işlerinde kullanabileceği, güvenli bir dijital tanıma sistemi oluşturmayı amaçlıyor. Fakat sistemle ilgili endişeler de mevcut. Örneğin, bilgilerin ve mahremiyetin ihlal edilmesinde kullanılması ihtimali bunlardan biri. Bu konuyla alakalı olarak kıdemli avukat Prashant Bhushan, Aadhaar'ın vergi işleriyle ilgili kullanılmasının kabul edilebileceğini, fakat tatil rezervasyonu ya da başka şeyleri satın alırken kullanılmasının tartışılması gerektiğini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği