Tesla’nın değeri Ford’u geride bıraktı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 2016'nın son çeyreğinde toplam 24 bin 882 araç üretti. 2016 boyunca üretilen toplam araç sayısı ise 83 bin 922 oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 2016’nın son çeyreğinde toplam 24 bin 882 araç üretti. 2016 yılı boyunca üretilen toplam araç sayısı ise 83 bin 922 oldu. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 64 daha fazla.

Son çeyrekte ürettiği araçların yaklaşık 22 bin 200’ünü teslim eden Tesla bu dönemde 12 bin 700 adet Model S ve 9 bin 500 adet Model X sattı. Yıl boyunca satılan toplam araç miktarı ise 76 bin 230‘a ulaştı. Bu rakamlar, tüm teslimat işlemleri ve evrakları tamamlanmış araçları kapsıyor. İşlemleri devam etmekte olan tüm araçlar 2017’nin ilk çeyrek rakamlarına dahil edilecek.

Aksaklıklar rakamları sınırlandırdı

Özellikle Kasım sonu ve Aralık başında karşılaşılan kısa süreli üretim problemleri ve Autopilot donanımının yenilenmesi, dördüncü çeyrek rakamlarının planlananın altında kalmasına sebep oldu. Tesla bu dönemde üretim hedefini tutturmuş olsa da teslimatlarda yaşanan bazı aksaklıklar dördüncü çeyrek satışlarının daha az görünmesine sebep oldu. Aslında ödemeleri alınan ve müşterilere gönderilmek üzere yola çıkan 6 bin 450 araç, gönderimde yaşanan sorunlar sebebiyle dördüncü çeyrek rakamlarına dahil edilmedi.

Özellile son çeyrekte araç talebinin güçlü olduğu görüldü. Model S ve Model X siparişleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 52, 2016’nın üçüncü çeyreğine göre ise yüzde 24 artış göstererek rekor kırdı.

Borsada Ford’u geçti

Bu olumlu gidişat borsaya da yansıdı ve Tesla hisseleri tarihte ilk kez Ford’un hisselerini geride bıraktı. Tesla’dan tam 100 yıl önce kurulan otomotiv devi Ford, son dönemde karşılaştığı bazı sorunlar sebebiyle borsada düşüş yaşadı. Aynı dönemde Tesla değer kazanarak toplam 47,46 milyar Dolar üzerinden değerlendirilirken Ford’un değeri 44,89 milyar Dolar olarak belirlendi.

Yine de bu rakamlar, şirketlerin mevcut boyutundan ziyade potansiyelini gösteriyor. Tesla bir yılda 75 bin civarında otomobil satarken Ford’un satışları MİLYONLARI buluyor. Ancak görünen o ki yatırımcılar Tesla’nın potansiyelinin Ford’a göre daha fazla olduğu görüşündeler.

Kaynak: Tesla, Tech Crunch

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 2016'nın son çeyreğinde toplam 24 bin 882 araç üretti. 2016 yılı boyunca üretilen toplam araç sayısı ise 83 bin 922 oldu. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 64 daha fazla. Son çeyrekte ürettiği araçların yaklaşık 22 bin 200'ünü teslim eden Tesla bu dönemde 12 bin 700 adet Model S ve 9 bin 500 adet Model X sattı. Yıl boyunca satılan toplam araç miktarı ise 76 bin 230'a ulaştı. Aslında ödemeleri alınan ve müşterilere gönderilmek üzere yola çıkan 6 bin 450 araç, gönderimde yaşanan sorunlar sebebiyle dördüncü çeyrek rakamlarına dahil edilmedi. Özellikle son çeyrekte araç talebinin güçlü olduğu görüldü. Model S ve Model X siparişleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 52, 2016'nın üçüncü çeyreğine göre ise yüzde 24 artış göstererek rekor kırdı.

3 Yorum

  • Sasiracagim ama 2 gun önceki ön siparis haberi engel oluyor. Bu arada sirket degerlerinin daha cok potansiyeli gosterdigini belirtmeniz cok yerinde olmus. Merakla izliyoruz.

  • tesla muhtemelen 2020 lerde büyük bir krize girecek şu an resmen piyasanın ameleliğini yapıyor, bütün büyük otomotiv şirketleri elektrikli araç geliştirdiler sadece bunları piyasaya sürmediler çünkü petrol sıkıntısı doğana kadar da sektörü sömürecekler, hepsinin öngörüsü 2020lerde piyasaya elektirkli araçları sürmek, tesla bunların önüne mi geçecek güldürmeyin adamlar yıllardan beri bunların testini yapıyor, tesla nın piayasayı domine edecek tek bir şeyi var yazılım ve otonom sistem onu da mercedes yerle bir edeceğini geçen sene gösterdi. yatırımcının borsanın bir kaymağını yemesi lazım tabi hayırlısıyla.

  • Amerika iyi durumda olmayan otomativ sektörünü Tesla ile kalkındırmaya çalıştığını biliyoruz. Otomativ tarihine baktığımız zaman yeni teknolojileri Avrupa henüz test ediyorken Amerikan otomobillerinde hızla seri üretime geçmiş ve tabiri caizse patlamış olduğu bir gerçek. Bugün içinde aynı şeylerin geçerli olduğunu düşünüyorum. Her zaman söylerim Amerikanın en iyi yaptığı şey reklamdır.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği