Tesla yine büyük zarar yazdı

Elektrikli araç üreticisi Tesla ikinci çeyrekte 717 milyon Dolar zarar ettiğini açıkladı. Ancak bu rakamlar daha kötüsünü bekleyen yatırımcıları korkutmadı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektrikli araç üreticisi Tesla ikinci çeyrekte 717,5 milyon Dolar zarar ettiğini açıkladı. Ancak şirketin nakit kayıp hızı beklenenden az olduğu için bu rakamlar yatırımcıları korkutmadı. Aksine Tesla çeyrek rakamlarını açıkladıktan sonra hisseleri yüzde 10 artış gösterdi. Şirketin halen 2,2 milyar Dolar nakdi bulunuyor.

İş dünyası Tesla’nın açıklayacağı rakamları yakından takip ediyordu çünkü şirket haftada 5 bin adet Model 3 üretme hedefine ulaşmak için çok fazla çalışıyordu. Düşük nakit rezervleri sebebiyle yatırımcılar şirketin üretimi devam ettirebilmek için borç alması gerekebileceğini düşünüyordu. Şirket 717,5 milyon Dolar zarar ettiğini açıkladı. Ancak gelirler de hesaba katıldığında şirketin net zararı 430 milyon Dolar olarak kaydedildi. Şirket Model 3 sedan araçlarında üretim hedeflerine ulaşarak beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi.

Haftada 5 bin araç hedefine ulaşıldı

Temmuz ayında bir haftada 5 bin adet Model 3 üretme hedefinin birden fazla gerçekleştirildiğini açıklayan Tesla bir sonraki hedefin haftada 10 bin adet Model 3 üretmek olduğunu söyledi. Üçüncü çeyrekteki üretim hedefi ise 50 bin ila 55 bin arasında.

Model 3 Tesla’nın kitle pazarı hedefleyen ilk aracı olacak. Büyük bir ilgiyle karşılanan aracı satın almak isteyen binlerce kişi 1000 Dolar’lık depozitoyu önden yatırarak araçlarının üretilmesini beklemeye başladı.

Model 3 popülerliğini yitiriyor

Ancak analistler son haftalarda Model 3’e olan ilginin azalmaya başladığını söylüyor. Tesla henüz söz verdiği 35 bin Dolar’lık temel modelleri üretmedi ve bekleme süresi müşterilerin hevesini kaçırıyor. Tesla CEO’su Elon Musk bu yılın başlarında şirketin kar edeceği ilk çeyreğin bu yılın içinde gerçekleşeceğini söylemişti. Musk Çarşamba günü bu iddiasını tekrarladı. Bazı analistler bu iddiaya iyimser yaklaşırken bazıları ise şüpheciliğini korudu.

Tesla yakın zamanda çalışanlarının yüzde 9’unu işten çıkarmıştı. Musk bu hamleyi yeniden yapılanma sürecinde aynı role iki kişinin verilmesini önlemek için yaptıklarını ve böylece şirketin karlılığa giden yolda bir adım daha attığını söylemişti.

Son dönemde medya mensuplarıyla ve analistlerle arasında bir gerginlik oluşan Musk Çarşamba günü yaptığı açıklama sırasında önceki davranışları sebebiyle özür diledi.

Kaynak: CNN

Elektrikli araç üreticisi Tesla ikinci çeyrekte 717,5 milyon Dolar zarar ettiğini açıkladı. Ancak şirketin nakit kayıp hızı beklenenden az olduğu için bu rakamlar yatırımcıları korkutmadı. Aksine Tesla çeyrek rakamlarını açıkladıktan sonra hisseleri yüzde 10 artış gösterdi. Şirketin halen 2,2 milyar Dolar nakdi bulunuyor. Tesla çeyrek rakamları ile birlikte üretim hedefleri hakkında da bilgi verdi. Temmuz ayında, haftada 5 bin adet Model 3 üretimi hedefine ulaştığını açıklayan Tesla yeni hedefi haftada 10 bin araç olarak belirledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği