Dyson elektrikli araç üretecek

Ev cihazları üreticisi Dyson, farklı bir cihaz geliştirmek için kolları sıvadı. Şirket elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ev cihazları üreticisi Dyson, farklı bir cihaz geliştirmek için kolları sıvadı. Şirket elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı. Şirketin kurucusu James Dyson tarafından çalışanlara gönderilen bir e-postada, Dyson’ın batarya ile çalışacak elektrikli bir araç için 400 kişilik bir ekiple çalıştığı belirtildi. Elektrikli süpürgeleri ve el kurutucuları ile bilinen şirket 2020’de elektrikli otomobilini kullanıma sunmuş olmayı planlıyor.

Dyson, gönderdiği e-postada şirketin bu araçların geliştirilmesi için 2 milyar Avro (8,4 milyar Lira) harcayacağını duyurdu. Aracın önemli bir kısmının şirket bünyesinde üretilmesi planlanıyor. Lastik gibi bazı parçalar için ise geleneksel tedarikçilere yönelinecek.

“Kimse çevre kirliliğine müdahale etmiyor”

Dyson’ın bu hamlesinin ardında yatan motivasyon, çevre kirliliğinin artık bir kriz boyutuna gelmesi ve geleneksel otomobil üreticilerinin bu sorunu çözmek için yeterince çalışma yapmaması. E-postada “Bu sorunun çözümü için dünya genelinde hükumetle ‘temiz dizel’ denilen, kendiyle tezat oluşturan bir motorun kullanımını teşvik etmeye çalıştı. Büyük otomobil üreticileri temiz hava düzenlemelerini kandırmaya, kuralların etrafından dolaşmaya çalıştı. Neticede gelişmiş ve gelişmekte olan şehirler, otomobillerin, kamyonların ve otobüslerin ürettiği egzoz gazıyla oluşan duman tabakasının altında kaldı. Bu bir problem ve herkes bunu görmezden geliyor.” ifadelerine yer verildi.

E-postada bazı çizimlere de yer verildi.

Hiç kolay değil

Bataryayla çalışan elektrikli araç üretmek oldukça zor bir görev. Bu alanda en önde görünen Tesla bile geçtiğimiz çeyrekte 336 milyon Dolar zarar ederek rekor kırdı. Neyse ki şirket 2,79 milyar Dolar’lık satış yaparak, ciro beklentilerini aştı. Bu rakamlar, şirketin genel pazara hitap eden Model 3 adlı aracını piyasaya sürmesinden önce elde edilmişti.

Elektrikli araç üretmenin maliyetlerinin yanı sıra, Dyson ayrıca Tesla’yı müritleriymişçesine takip eden müşterileri de kendine çekmekle uğraşacak.

Dyson’ın 2020’ye kadar kaç adet otomobil üreteceği ya da bu araçları kaç paraya satacağı bilinmiyor. Ancak Elon Musk’ın görüşlerine katılıyorsanız, çevre sorunlarını çözmenin tek yolu, alternatif enerji kaynakları kullanan araçların yaygınlaşmasını sağlamak. Dyson da aynı görüşü paylaşıyor gibi görünüyor.

Aslında Dyson’ın bu hamlesi çok da sürpriz değil. Geçmişte Aston Martin’in iki üst düzey çalışanını bünyesine katan şirketin kendi elektrikli araçlarını üreteceğine dair iddialar ortaya atılmıştı. Hatta Dyson Küresel İletişim Müdürü Ricardo Reyes daha önceden Tesla’da başkan yardımcılığı yapıyordu.

Kaynak: Recode

Ev cihazları üreticisi Dyson, farklı bir cihaz geliştirmek için kolları sıvadı. Şirket elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı. Şirketin kurucusu James Dyson tarafından çalışanlara gönderilen bir e-postada, Dyson’ın batarya ile çalışacak elektrikli bir araç için 400 kişilik bir ekiple çalıştığı belirtildi. Elektrikli süpürgeleri ve el kurutucuları ile bilinen şirket 2020’de elektrikli otomobilini kullanıma sunmuş olmayı planlıyor. Şirketin bu hamlesinin ardındaki motivasyon ise petrolle çalışan araçların yarattığı kirliliğin ortadan kaldırılması için yeterli çalışma yapılmaması.Yorumunuz: