Kağıt bisiklet kaskı tasarım ödülü aldı

Prestijli James Dyson Ödülü, paylaşımlı bisikletleri kullananlar için kağıttan, birkaç kullanımlık bisiklet kaskları üreten Isis Shiffer'a verildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kağıt deyince aklımıza güçlü ve dayanıklı bir materyal gelmez. Hele ki yol güvenliği konusunda bu materyalden yararlanılabileceği ihtimali çoğumuz için sadece garip bir fikirdir. Ancak bir girişimci için durum hiç de öyle değil. New Yorklu Isis Shiffer mühendislik yeteneklerini kullanarak dünyanın ilk kağıttan kaskını tasarladı ve bu tasarım Shiffer’a prestijli James Dyson Ödülü‘nü getirdi.

fold5-582d6eca5268e-582d6f2917c2a

Klasik kasklar gibi koruyor

EcoHelmet adı verilen ürün, şehir içindeki paylaşımlı bisikletleri kullananları korumak için geliştirilmiş, katlanabilir bir bisiklet kaskı. Alışılmadık bal peteği tasarımıyla çarpışmaları klasik kasklar gibi etkili bir şekilde yavaşlatabilen bu kask su geçirmez, geri dönüşümlü kağıtlardan üretildi.

“Ben tüm keşiflerimi bisiklet kullanarak yapıyorum ama kasksız bir şekilde şehirde bisiklete binmek de istemiyorum.” diyen Shiffer bu düşüncesinde yalnız değil. Bu alanda yapılan araştırmalar, şehir içindeki paylaşımlı bisiklet servislerini kullananların yüzde 90’ının kask kullanmadığını ve çoğunun kendisini tehlikede hissettiğini gösteriyor.

Tanesi 5 dolara satılacak

Otomatlar aracılığıyla bu kaskları tanesi 5 dolardan satmayı planlayan Shiffer, birkaç kullanımdan sonra kask üzerinde renk değiştiren bir şeridin kullanıcıları kaskın koruyuculuğunu yitirdiği konusunda uyardığını belirtiyor.

James Dyson Ödülü kazananı olarak, konseptini geliştirmek için 30 bin sterlin ödül alacak olan Shiffer ödülün isim babası James Dyson tarafından da övüldü. Dyson “EcoHelmet belirgin bir problemi oldukça şık bir şekilde çözüyor.” diyor. Kısacası EcoHelmet inovasyonun en güzel örneği.

Kaynak: The Memo

 

Şehirlerde git gide yaygınlaşan paylaşımlı bisiklet kiralama sistemlerinin en önemli sorunlarından birisi kullanıcıların kaskının olmaması. Normalde bisikleti olmadığı için kask da satın almayan kullanıcıların kiraladıkları bisikletleri kasksız kullanması güvenlik açısından sıkıntılı. Bu soruna yenilikçi bir çözüm getiren Isis Shiffer, geri dönüşümlü ve su geçirmez kağıtlardan katlanabilen kasklar üretti. Normal kasklar kadar koruyabilen kasklar birkaç kullanımdan sonra işlevini yitiriyor. Bu tasarımıyla prestijli James Dyson Ödülü'nü alan Shiffer EcoHelmet adını verdiği ürününü otomatlarda 5 dolar karşılığında satmayı planlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği