Görme engelini azaltan lazer destekli kask

Kunming Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde okuyan beş öğrenci, görme engelli kişilerin günlük aktivitelerine yardımcı olmak için akıllı kask geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Beş Çinli öğrenci, görme engelli kişilerin günlük aktivitelerine yardımcı olmak için akıllı kask geliştirdi. ‘Eye See’ adı verilen lazer destekli kask, ortamdaki engelleri tespit edebiliyor, yazıları okuyabiliyor ve tanıştığınız insanları betimleyebiliyor. Kaskın lazer desteği üç metreye kadar bulunan engelleri tespit ederek kaskı takan kişinin engele çok yaklaşması halinde uyarı sesi çıkarıyor. Sürücüsüz araçlarda gördüğümüz radara benzeyen kask radarı, her yönü görerek 360 derecelik bir tarama gerçekleştirebiliyor. Kamerası ve hoparlörü yardımıyla da kişinin önündeki yazıları sesli şekilde okuyor. Yayınlanan demo videoda kask, karşıdaki kişinin yaşını ve giydiği kıyafetlerin rengini tahmin edebildiği görülüyor.

Seri üretimi bekleniyor

Bu zamana kadar görme engelli kişiler için tasarlanan başka kasklar da oldu. Örneğin; ekolokasyon kullanarak etraftaki nesnelerin ne kadar yakın ya da uzak olduğunu tespit edip kullanıcının etrafta gezinmesini sağlayan ‘Sonic Eye’ bunlardan biri. Çinli öğrencilerin geliştirdiği kaskın yazı okuma ve görüntü tanıma yazılımının daha da geliştirilmesi gerekiyor. Kunming Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘nde okuyan geliştiriciler, kaskın görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmasını umduklarını söylüyor. Öğrencilerden Wang Wancen, “Kask sayesinde görme engelli kişilerin dışarı çıkıp sosyalleşmesini, diğer insanların günlük rutinlerinde yaptıkları şeyleri yapabilmelerini diliyoruz.” dedi.  The People’s Daily gazetesi, şu ana kadar 17 görme engelli bireyin kaskı denediğini, gelecekte seri üretim yapılmasını heyecanla beklediklerini yazdı.

Kaynak: Mashable

Kunming Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde okuyan beş öğrenci, görme engelli kişilerin günlük aktivitelerine yardımcı olmak için akıllı kask geliştirdi. 'Eye See' adı verilen lazer destekli kask, ortamdaki engelleri tespit edebiliyor, yazıları okuyabiliyor ve tanıştığınız insanları betimleyebiliyor. Kaskın lazer sistemi üç metreye kadar bulunan engelleri tespit ederek kaskı takan kişinin engele çok yaklaşması halinde uyarı sesi çıkarıyor. Sürücüsüz araçlarda gördüğümüz radara benzeyen kask radarı, her yönü görerek 360 derecelik bir tarama gerçekleştirebiliyor. Çinli öğrencilerin geliştirdiği kaskın yazı okuma ve görüntü tanıma yazılımının daha da geliştirilmesi gerekiyor. The People's Daily gazetesi, şu ana kadar 17 görme engelli bireyin kaskı denediğini, gelecekte seri üretim yapılmasını heyecanla beklediklerini yazdı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği