Tesla, Model 3 üretimine ara verdi

Elon Musk'ın "otomasyona aşırı derecede güvenmenin hata olduğunu" kabul etmesinin ardından Model 3 üretimi geçici olarak durduruldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla CEO’su Elon Musk araç üretim hızını artırma konusunda iyimser olduğunu belirtmesinden birkaç gün sonra Model 3 üretimine geçici bir süre ara verildi.

Üretim hattındaki bu aranın en fazla 5 gün süreceği duyurulurken bir Tesla sözcüsü bunun “otomasyonu geliştirmek” amacıyla yapıldığını söyledi. Şirketin üretime ara verme kararı Elon Musk’ın otomasyona aşırı derecede güvenmelerinin hata olduğunu kabul etmesinin ardından geldi.

Tesla son 6 aydır üretim hedeflerini tutturmakta büyük güçlük çekiyor. Şirket önce 2017 yılının sonuna kadar haftada 5 bin araç üretim hedefini kaçırdı. Sonrasında bu hedefi düşürerek 2018’in ilk çeyreğinde haftada 2 bin 500 araç üretmeyi planladıklarını açıkladı. Ancak Nisan ayının başındaki ilk çeyrek raporuna göre bu hedef de tutturulamadı.

Bu başarısız üretim hedefleri ve düşen hisseler sonucunda Elon Musk, şirketin Fremont/Kaliforniya’daki fabrikasında işleri bizzat devraldığını ve hatta ofisinde yatmaya başladığını açıkladı.

Şirket üretim hedeflerini tekrardan gözden geçirip 2017 sonu için planlanan hedefi olan haftada 5 bin araç üretimine geri döndü.

Ancak şirketin sorunları sadece üretim hedefleri değil. Otopilot teknolojisinin bir sürücünün ölümüne neden olduğu olayla ilgili Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu soruşturma başlattığını açıkladı. Moody’s şirketin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. Tüm bunların üstüne şirket, geçtiğimiz haftalarda 123 bin aracını bir direksiyon sorunu yüzünden geri çağırdı.

CBS ile yaptığı röportajda “son birkaç ay inanılmaz zor ve acı vericiydi” diyen Elon Musk’ı daha zor günler bekliyor gibi gözüküyor.

Kaynak: BuzzFeed & Verge

Tesla CEO'su Elon Musk araç üretim hızını arttırma konusunda iyimser olduğunu belirtmesinden birkaç gün sonra Model 3 üretimine geçici bir süre ara verildi.

Üretim hattındaki bu aranın 4 ile 5 gün arasında süreceği duyurulurken bir Tesla sözcüsü bunun "otomasyonu geliştirmek" amacıyla yapıldığını söyledi. Şirketin üretime ara verme kararı Elon Musk'ın otomasyona aşırı derecede güvenmelerinin hata olduğunu kabul etmesinin ardından geldi.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği