Tesla 123 bin aracı geri çağırdı

Tesla, Model S'lerdeki bir direksiyon sorunu yüzünden bu zamana kadarki en büyük geri çağırma olayını gerçekleştirerek 123 bin aracını geri çağırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Perşembe günü bir açıklama yapan Tesla, dünya genelinde çok sayıda Tesla Model S’i geri çağırdığını, sorunun ise hidrolik direksiyon sistemiyle alakalı olduğunu duyurdu. Şirket, müşterilerine gönderdiği bir e-postada bunun önlem almak için yapıldığını, şirketin diğer araçlarından hiçbirinin durumdan etkilenmediğini söyledi.

Otomobil üreticisi, 2016’nın Nisan ayından önce üretilen 123 bin Model S’in durumdan etkilendiğini belirtti. Bu zamana dek sorunla bağlantılı herhangi bir yaralanma ya da kaza yaşanmadı. Bundan bir önceki en geniş çaplı geri çağırma olayı 2015 yılında hatalı bir emniyet kemeri yüzünden 90 bin aracın geri çağrılmasıyla gerçekleşmişti. Geçtiğimiz yıl da park frenindeki bir sorun nedeniyle 53 bin Model S ve Model X geri çağrılmıştı.

Gönderdiği e-postada Tesla, “hidrolik direksiyon sistemindeki cıvatalarda haddinden fazla aşınma gözlemlediğini” ancak bu sorunun yol tuzu kullanılan soğuk iklimlerde yaygın olduğunu söyledi. E-postanın devamında “Eğer cıvatalar çıkarsa, sürücü aracı yine de kullanabilir ancak güç desteğinin azalması ya da kaybolması yüzünden daha fazla kuvvet gerekebilir. Bu da, arabayı alçak süratle kullanmayı ve paralel parkı zorlaştırıyor fakat yüksek hızda kullanımları bariz şekilde etkilemiyor.” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Tesla, arabasında herhangi bir sorun olmayan kullanıcıların aracı normal şekilde kullanmaya devam edebileceğini söyledi. Bu geri çağırma olayı tam da Tesla’nın çeyrek teslim rakamlarını açıklamaya hazırlandığı zamanda yaşandı. Birçok insan 2018’de şu ana kadar kaç tane Model 3 satıldığını merak ediyor.

Kaynak: The Verge

Perşembe günü müşterilerine bir e-posta gönderen Tesla, Model S'lerin hidrolik direksiyon sistemindeki bir sorundan dolayı 123 bin arabayı geri çağırdı. Bunun önlem almak için yapıldığı, şirketin diğer araçlarından hiçbirinin durumdan etkilenmediği de belirtildi. Otomobil üreticisi, 2016'nın Nisan ayından önce üretilen 123 bin Model S'in durumdan etkilendiğini söyledi. Bu zamana dek sorunla bağlantılı herhangi bir yaralanma ya da kaza yaşanmadı. E-postada, direksiyonla ilgili sorunun yol tuzu kullanılan soğuk iklimlerde yaygın olarak görüldüğü ifade edildi. 123 bin aracın geri çağrılması, Tesla'nın bugüne dek yaptığı en büyük geri çağırma olayı oldu.

4 Yorum

  • Aslında pratikte şu ana kadar hiçbir sorun yaşanmamasına rağmen, gördükleri bu hatayı erkenden düzeltmeye çalışmaları iyi oldu. Ama müşteri o şeklide anlayamayabiliyor, işlerini düzgün yapmıyorlara gelebiliyor konu. Yalnız bu imaj kaygısı yüzünden hatası farketmelerine/olmasına rağmen satışa sunulmuş ürünleri şirketler geri almıyor çoğunlukla. Bu sadece araba sektöründe değil, hemen hemen tüm firmalarda olabiliyor.

    • Gerçekten takdir edilesi bi davranış. şirket prensiplerini reklamdan ve algıdan uzak tutup şahane bişey yapıyorlar. herhangi bir sorun olmaksızın olabiliteler üzerinden en iyileştirme politikası güdüyorlar. bilimsel çalışmanın aslı astarı da bu değil midir ?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği