Jack Ma’dan iş hayatına dair tavsiyeler

Davos 2019'da konuşan Jack Ma 20 yıllık deneyiminin getirdiği birikimleri genç girişimcilerle paylaştı ve onlara tavsiyelerde bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Jack Ma 1999’da bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan ve tüm dünyaya hizmet veren Alibaba’yı kurdu. 20 yıl sonra hala hevesli ve heyecanlı. Davos 2019’da genç girişimcilerle bir araya gelen Ma, yılların verdiği deneyim ile edindiği bilgileri yeni nesillerle paylaştı. Ma’nın konuşmasından bazı önemli detaylar şu şekilde:

 1. “Tabii ki Alibaba’yı kurarken korkuyordum ve şüphelerim vardı. Ama şuna inanıyordum: biz kazanmasak da bir başkası kazanacak. Geleceğin uzmanı yoktur, sadece geçmişin uzmanları vardır.”
 2. “İş hayatında rekabeti asla dert etmeyin, baskıyı asla dert etmeyin. Eğer baskıdan çekiniyorsanız ticarete atılmayın. Bir değer üretirseniz bir imkanınız vardır. Bugün tüm dünya bir şeylerden endişe ediyor. Bu da büyük bir fırsat demek.”
 3. İlk işiniz en önemli işinizdir. Çok büyük bir şirket olmasına gerek yok ama kendinize çok iyi bir patron bulun. Size bir insan olmayı öğretebilecek, işlerin nasıl doğru şekilde yapılacağını anlatacak bir ustanız olsun; ve orada kalın. Kendinize, ‘burada en az üç yıl kalacağım’ diye söz verin.”
 4. “Çocuklara daha yaratıcı olmayı ve makinelerin yapamadığı şeyleri nasıl öğretebiliriz? Makinelerin çipleri var ama insanların da kalpleri var. Eğitim bu yönde gelişmeli.”
 5. Geceleri Jack Ma’yı uykusundan eden şey nedir? “Hiçbir şey! Eğer iyi uyumazsam, problem yine orada olacak. Eğer iyi uyursam, problemle savaşmak için daha iyi bir şansım olur.”
 6. “Akıllı insanları yönetmek için kültürü, değerler sistemini kullanın. Onlar yaptıkları şeylere inanırlar. Eğer sadece kurallar, kanunlar ve belgeler kullanıyorsanız bu sadece aptal insanları kontrol etmeye yarar.
 7. “Ben birini işe alırken kendimden daha akıllı olmasına dikkat ediyorum. Dört, beş yıl içinde benim patronum olabilecek kişileri işe alıyorum. Pozitif olan ve asla pes etmeyen insanları seviyorum.”
Kaynak: World Economic Forum

Davos 2019'da konuşan Jack Ma 20 yıllık deneyiminin getirdiği birikimleri genç girişimcilerle paylaştı ve onlara tavsiyelerde bulundu. Ma'nın tavsiyeleri şu şekildeydi:

 • Endişelerinizin olması normaldir, rekabetten ve mücadeleden çekinmeyin,
 • İlk işinizden 3 yıl boyunca ayrılmayın ve patronunuzdan mümkün olduğunca çok şey öğrenin,
 • İyi uyuyun ki sorunlarla mücadele edecek enerjiniz olsun,
 • İşe akıllı insanları alın ve onları yönetmek için kültürden ve değerlerden faydalanın, kurallardan değil.

7 Yorum

 • Türkiye de değerler sistemini iş hayatına uygulayan ya hic yok yada çok az. Bir platform kurulup her meslek ve düşünceden içinde 100 kişi bulunduran sistem. Bu sistemle en küçüğünden en büyüğüne manifestolar hazırlanıp hem ürün hem de değer üretimi sağlanmalı ve bu sinerji ülkemize yayılmalı. Siz de bu ışık-çevre-imkan var sn. Kuzuloğlu. saygılar.

  • Ferhat bey yorumunda çok haklı.

   Eğer olur da bir gün değer sistemi ile değer üretebilen şirketler olursa dünya markası oluşturabiliriz. Fakat pozitif olmanın, güleryüzlülüğün; düşüklük ve aptallık olarak anlaşıldığı gibi değerler sistemi altında değer üretmenin gerçek bir sorun olduğunu da unutmamak lazım Türkiye’de. Bu güzel yazı için Serdar beye teşekkür ederim.

 • Özellikle son 2 madde “sürdürülebilirlik” ilkesi açısından dikkate değer. Maalesef aile şirketlerinin önemli bir kısmı bunları bilerek ya da bilmeyerek gözardı ediyor. Sonuç, çok büyük bir ihtimalle, mevcut iktisadi değerin verimsizliği veya yıkımı…

 • “Bir değer üretirseniz bir imkanınız vardı. ” ne demek? Çeviri ya da dizin hatası mı?

  • ‘vardır’ yerine ‘vardı’ yazılmış. Uyarı için teşekkürler. Cümle, değer üretmenin kişiye imkan sağlayacağını anlatıyor.

 • Günümüz sektörlerinde,akıllı ve kurallara karşı koyacak ustalık bilgisine sahipseniz eğer,bir şirkette fazla çalıştırılmazsınız.
  Çünkü patronun sağ kolu diye tabir edilen adı müdür olan insanların en büyük özelliği sadece patronu onaylamak ve kendi pozisyonunu daha uzun yıllar devam ettirebilmek için akıllı ve deneyimli ustaları ekarte etmek.
  Bu insanların yaptığı işle ilgili bir becerisi olmadığı için,usta olan insanlara hepbir ezikliği vardır.
  Bu bağlamda her zaman bir kural ihlali arayışındadırlar.
  Ve son olarak söyleceğim;Hiçbir ustaya kural koyamazsınız.
  Ustayı usta yapan onun yaptığı iş becerisidir.
  Ona sadece yapacağı işi verir ve bunu en iyi şekilde geri alırsınız.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği