Davos 2019’dan iş hayatının geleceğine dair 5 içgörü

Davos 2019'da konuşan uzmanlar kendi deneyimlerinden ve uygulamalarından yola çıkarak, teknoloji dünyası için bazı önerilerde bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Davos 2019’da konuşan uzmanlar kendi deneyimlerinden ve uygulamalarından yola çıkarak, teknoloji dünyası için bazı önerilerde bulundu. Bunlar arasından en çok öne çıkan beş tanesi şu şekilde:

Kendinizden daha akıllı insanları işe almak akıllıcadır

Alibaba’nın kurucu ortağı Jack Ma Davos’ta birçok önemli tavsiyede bulundu. Bunlardan biri de yöneticilerin, kendilerinden daha akıllı çalışanları işe almaları yönündeydi. Ma, işe aldığı kişilerin 4-5 yıl içinde kendisinin patronu olabilecek insanlar olmasına özen gösterdiğini belirtti. İş yaşamı öncesinde bir öğretmen olduğunu hatırlatan Ma, bu bakış açısının kendisine çok şey kattığını söyledi. “Bir öğretmen olarak öğrencilerinizin sizden daha iyi olmasını istersiniz. Belediye başkanı olmalarını istersiniz, hapse girmelerini değil.” diyen Ma en önemli kuralın insanlara sizden daha iyi durumda olmaları için yardımcı olmak olduğunu ifade etti.

Geleceğin ‘yeni yakalı’ çalışanları

IBM CEO’su Ginni Rometty otomasyonla birlikte oluşan yetenek yetersizliği ve işsizlik korkusunun gerçek olduğunun altını çizdi. “Bence işlerin yüzde 100’ü değişecek” diyen Rometty bu sorunu çözmenin imkansız olmadığını söylüyor.

Rommety yeni eğitim ve kariyer modeli olarak ‘yeni yakalı’ çalışanları öneriyor. Klasik beyaz yaka ve mavi yakanın aksine yeni yakalılar yeteneklerini değişen iş ortamına göre geliştirebilmeli. Ayrıca klasik dört yıllık üniversite ya da yüksek öğrenim mezunu çalışanları işe alma geleneğinin de yıkılacağını düşünüyor.

Şirket olarak bu sorunu çözmek için hevesli olduklarını söyleyen Rommety, değişim bu hızda devam ederse sorun yaşanacağını bu yüzden insanların yeniden yönlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Teknik rollere kadınları yerleştirmek makine öğrenimini daha etkili hale getirecek

LinkedIn kurucu ortağı ve başkan yardımcısı Allen Blue, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerinin geleceğin teknolojik gelişmelerinin temelini oluşturacağını söylüyor. Ancak bu teknolojilerin genellikle beyaz erkekler tarafından geliştirildiğini ifade eden Blue, burada ne kadar çeşitlilik olursa teknolojinin de o kadar tarafsız olacağının altını çiziyor.

Blue ayrıca teknolojinin iş yerinde esnekliği olumlu yönde etkileyebileceğini savunuyor. Çevrimiçi, video tabanlı ve gerçek zamanlı olmayan öğrenme ile çalışanlar uzaktan çalışarak iş ve özel hayatı daha dengeli yaşayabilecek.

Gençleri ve işsizleri eğitmek için yatırım yapın

Fransa’nın Çalışma Bakanı Muriel Pénicaud, Davos’ta yeniden eğitim programını tanıttı. Bu program dahilinde çalışanlara kendi eğitim programlarını seçmeleri için yılda 500 Avro veriliyor. Pénicaud “Bugün paraya erişmek, yeteneklere erişmekten daha kolay. Çoğu vatandaşımız küreselleşmenin ve teknolojinin kurbanı olduklarını düşünüyorlar. Eğer sürücü koltuğunda siz oturmuyorsanız değişim daima bir tehdit olarak algılanabilir. Sürücü koltuğuna oturmalı ve yaşamınızı seçebilmelisiniz.” diyor.

İş hayatında, zihinsel sağlık sorunlarından kurtulan kişiler iyidir

Zihinsel sağlık Davos’un gündemindeydi ve bu alanda ön yargıları kırmak ve çalışanlara daha fazla destek sağlanması için neler yapılabileceği konuşuldu. HSBC CEO’su John Flint, zihinsel sağlık sorunlarından kurtulanların bir değer olduğunu söyledi. “İyileşen kişiler genellikle dirençli ve becerikli oluyor.” diyen Flint, kendi bankasının en sağlıklı insan sistemi olmasını istediğini dile getirdi. Bunun sadece iyi hissetmek için yapılan bir çalışma olmadığının altını çizen CEO, zihinsel sağlık problemlerinden kurtulmanın performansı da artıracağını ifade etti.

Kaynak: World Economic Forum

Davos 2019'da konuşan uzmanlar kendi deneyimlerinden ve uygulamalarından yola çıkarak, teknoloji dünyası için bazı önerilerde bulundu. Bunlar arasından en çok öne çıkan beş tanesi şu şekilde:

  • Kendinizden daha akıllı insanları işe almak akıllıcadır
  • Geleceğin 'yeni yakalı' çalışanlarını yetiştirmeliyiz
  • Teknik rollere kadınları yerleştirmek makine öğrenimini daha etkili hale getirecek
  • Gençleri ve işsizleri eğitmek için yatırım yapın
  • İş hayatında, zihinsel sağlık sorunlarından kurtulan kişiler iyidir

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği