Haftanın Özeti: 136

29 Mayıs - 4 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

YouTuber Louis Weisz 7 küçük stres çarkını birleştirerek hepsine tek bir çark ile hükmetmenin yolunu bulmuş. Bizim de aklımıza gelen soru sizinkiyle aynı: NEDEN?

Lübnanlı Tasarımcı Leen Sadder’ın okul projesi için yeniden tasarladığı misvak hiç beklemediği bir ilgi ile karşılaştı. ‘This Toothbrush‘ isimli bir ürüne dönüşen proje, Ortadoğu’nun kitlesel fonlama platformu Zoomaal’dan 18 bin 753 Dolar toplayarak üretime geçti. Sadder, misvak çubuklarının ucunu kesmek için ‘Cutter Case’ adını verdiği kapağında bıçakları bulunan ve aynı zamanda misvakı muhafaza eden tüpler tasarlamış. Ürünün fiyatı 10 Dolar.

Bu tüpleri ve Misvak çubuklarını ayrı olarak satın almak mümkün.

Gentlewasher, elektriğe ihtiyaç duymadan sadece 5 dakikada narin çamaşırlarınızı yıkayabildiğiniz bir yıkama aparatı. Bir seferde yaklaşık 3 kiloluk çamaşır yıkayabilen Gentlewasher, Indiegogo üzerinden (indirimli olarak) 299 Dolar’dan satışta.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Outdoor malzemeleri üreten Enkeeo Direct sivrisinekleri yok eden bir fener geliştirdi.[/inlinetweet] 2000 mAh (miliAmper) batarya ile çalışan ampul şekilli fener sivrisineklerin dikkatini çeken morötesi (ultraviyole / UV) ışık yayıyor. Bu sayede fenere çekilen sinekler üst kısımda yer alan kabloların verdiği elektrik ile ölüyor. Fener su geçirmiyor. Ayrıca 9 Dolarlık üründe USB girişi, 3 farklı parlaklık seçeneği ve asma kancası bulunuyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Amazon havadan dağıtacağı paketlere paraşüt takacak.[/inlinetweet] Şirketin başvurduğu patente göre, paraşütün bağlantıları normal bir etiket gibi görünüp aynı şekilde çıkabiliyor.

Seed, dünyanın ‘hepsi bir arada’ olarak lanse edilen ilk pikap sistemi. Kalite, güç, hacim, tasarım ve çok yönlülük gibi özellikleri ile övünen Seed, üst seviye ses bileşeni ve özel tasarımıyla dikkat çekerek Kickstarter’da fon topluyor. Fiyatı şimdilik 409 Dolar.

Spinbox, Lego misali alıp kuracağınız bir plakçalar. Dahili bir amplifikatör ve iki hoparlör ünitesi bulunan Spinbox, hareket halindeyken plak çalmak için harika bir ürün. Su geçirmez dış kutusu ve kolay kurulumu sayesinde sadece 18 dakikada kurulumu yapılabiliyor. Henüz Kickstarter kampanyası başlamamış ürünle ilgili erken bildirim için e-posta adresinizi iletebilirsiniz.

True Gault, ayağınızı üç boyutlu olarak algılayıp sizin için tamamen kusursuz topuklu ayakkabının üretilmesini sağlayan bir uygulama. Onlarca özel tasarım, renk ve modelden oluşabilen True Gault, şimdilik sadece iPhone 5 veya üst model sahibi kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Fakat fiyatlar 250-350 Dolar civarlarında; yani biraz tuzlu. 1 Dolar’ın 3,6 TL’ye geldiğini de düşünürsek…

Zest Fresh adlı girişim, hangi ürünün ne kadar süre içinde bozulacağını belirlemek için algılayıcılarla geliştirdiği bir sistemi kullanıyor. Böylece tarladan markete kadar geçirdiği her aşamada takip edilen ürünlerin tazelik süresi net bir şekilde belirlenebiliyor. Her bir kasa ürüne özel olarak verilen bir ZIPR kodu, o kasadaki ürünlerin ne kadar taze ve ne kadar soğutmaya ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Braskem, Brezilya ve ABD’deki çeşitli üniversitelerle işbirliği yaparak yiyecek bozulduğunda renk değiştirerek bunu haber veren bir paket geliştirdi. Rhode Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen ısıya dayanıklı evrensel kod sayesinde içindeki besin bozulunca paket renk değiştiriyor. Ayrıca Çin’de gelişirilen küçük akıllı etiketler sayesinde paketlerin üzerine yiyeceğin bozulduğu yazılabiliyor.

ZONA, motosikletçiler için arka görüş sistemi sağlayan yeni nesil bir kask. Sürücünün vizyonunu genişletmek için özenle tasarlanmış, yolculuk sırasında daha fazla farkındalık ve özgürlük sağlamayı hedefleyen ZONA, şu an ön siparişte ve satış fiyatı yaklaşık 900 TL. Ürünün kurulumu ve kullanımını aşağıdaki videoyu izleyerek görebilirsiniz.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Geleceğin metrolarıyla yolculuk yapmak için tek ihtiyacınız yüzünüz.[/inlinetweet] Çinli bir otomatik geçiş sistemi üreticisinin yayımladığı konsept, biyometrik teknolojiyi toplu taşımaya entegre ederek metro ve tren kartlarının kullanımını bitirmeyi hedefliyor. Sistemin hayata geçmesi için iki basit adım var: İlk olarak kullanıcıların akıllı telefonlarından bir uygulamaya kayıt olmaları, daha sonra ise istasyondaki kabinlerin üç boyutlu yüz tarayıcı ile donatılması gerekiyor.

Ocak ayında geleceğin ulaşım aracı hızyuvarlar için düzenlenen kabin tasarımı yarışmasının birincisi Delft Üniversitesi, çalışmalarını test etmek için bir merkez kuracak. Hollandalı ekibin teknolojisini ticarileştirmek için kurulan Hardt Global Mobility‘nin kurucu isimlerinden Tim Houter amaçlarının 2021 yılına kadar Amsterdam-Paris arasında ticari bir hat kurmak olduğunu söylerken, şu anki aşamada birkaç yatırımcının da yardımıyla 30 metrelik ilk tüp inşa edilmiş durumda.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Rus internet devi Yandex, Moskova’da otonom taksi hizmeti sunmaya hazırlandığını duyurdu.[/inlinetweet] Tanıtılan haliyle sistem şimdilik kontrollü bir alanda önündeki engellerden ustaca sıyrılabiliyor. Gelecek yıl halka açık yollara çıkılması planlanıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]BMW efsane ‘Konsept 8′ serisini 18 yıl sonra yeniden üretmeye hazırlanıyor.[/inlinetweet] 2018’de piyasaya çıkacak serinin coupe versiyonu İtalya’da düzenlenen ‘Concorso d’Eleganza Villa d’Este‘ etkinliğinde tanıtıldı. Modelin ön kısmı yere yakın sportif bir tasarıma sahip, göze çarpan gri-mavi rengi de ‘Barcelona Grey Liquid‘ olarak isimlendirilmiş. Konseptin arka yüzü ise genişliği artırıyor. Aracın içerisi dinamik ve lüks bir anlayışla tasarlanmış, hem spor hem de şık öğeler barındırıyor.

Seyahati Dünya ile sınırlamayan Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, trafik derdini çözmeyi hedeflediği yeraltı tünellerinde kullanacağı toplu taşıma birimlerinin konsept tasarımlarını paylaştı. Gücünü elektrikten alacak araçların yer aldığı The Boring Company tünellerinin tanıtım videosu ise geçtiğimiz ay paylaşılmıştı.

Efil efil değil, ama cam kenarı var en azından.

Microsoft kurucularından Paul Allen’ın Stratolaunch Systems adlı şirketi, 2015’in Ağustos ayında açıklanan dünyanın en büyük uçağını sonunda tamamladı. Bu dev uçağın, uydu taşıyan roketleri alçak yörüngeye kadar çıkararak fırlatmaya yardımcı olması amaçlanıyor. Geçtiğimiz günlerde ilk kez tekerlekleri üzerine yerleştirilen uçağın boyutları en basit tabirle devasa.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Google’ın kurucu ortaklarından Sergey Brin’in dünyanın en büyük zeplinini inşa ettiği söyleniyor.[/inlinetweet] Brin, 200 metre uzunluğunda olacağı iddia edilen hava aracı hakkında henüz hiçbir yorumda bulunmadı. Ancak aracın insani yardım görevlerinde gıda dağıtmak için kullanacağı düşünülüyor.

Projenin 100 ila 150 milyon Dolar’a mal olacağı tahmin ediliyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...