Yiyeceğin bozulduğunu gösteren paket

Braskem adlı şirket, içindeki yiyecek bozulduğunda renk değiştirerek yiyeceğin bozulduğuna dair bilgi veren yeni bir paketleme yöntemi geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Brezilyalı bir şirket, yiyeceklerin tazeliğini gösterecek yeni bir tür paketleme yöntemi geliştiriyor. Brezilyalı petrokimya üreticisi Braskem, Brezilya ve ABD’deki üniversiteler ile işbirliği yaparak, içindeki yiyecek bozulduğunda renk değiştiren bir paket geliştiriyor. Paket, içindeki yiyeceğin bozulup bozulmadığını belirlemek için PH göstergesi kullanıyor.

Bu teknolojinin ilk örneği geçtiğimiz yıl sunulmuştu. Eğer başarılı bir şekilde uygulanırsa yiyecek israfını önleyebilir, müşterileri kafa karıştırıcı bir yığın etiketle uğraşma derdinden kurtarabilir. Doğal Kaynakları Koruma Konseyine göre, günümüzde tüketiciler sırf paketlerin üzerindeki tarihleri vb. yanlış okudukları için yılda yüz binlerce ton yiyecek çöpe gidiyor.

Akıllı etiketlerle destekleniyor

Rhode Island Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 2014 yılında ısıya duyarlı evrensel ürün kodu geliştirdiler. Bu kod, ürün fazla ısıya maruz kaldığında renk değiştiriyor, bu da ürünün bozulduğu anlamında geliyor. Öte yandan Çin’deki araştırmacılar paketlere yerleştirilerek tüketicileri ürünün bozulduğuna dair bilgilendiren küçük akıllı etiketler geliştirdi.

Bu ve bunun gibi umut verici gelişmeler, geleneksel paketleme yöntemlerini değiştirerek dünyada her yıl tonlarca kilo yiyeceğin çöpe gitmesine engel olabilir.

Kaynak: PSFK

Braskem, Brezilya ve ABD’deki çeşitli üniversitelerle işbirliği yaparak yiyecek bozulduğunda renk değiştirerek yiyeceğin bozulduğunu haber veren bir paket geliştiriyor. Rhode Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen ısıya dayanıklı evrensel kod sayesinde içindeki besin bozulunca paket renk değiştiriyor. Ayrıca Çin’de gelişirilen küçük akıllı etiketler sayesinde paketlerin üzerine yiyeceğin bozulduğu yazılabiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği