Kararmayan elma ABD’de satışa sunuluyor

Washington'da üretilen, genetiği değiştirilmiş kararmayan elma yakın zamanda ABD'de satışa sunulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Washington’da üretilen, genetiği değiştirilmiş kararmayan elma yakın zamanda ABD’de satışa sunulacak. ‘Arktik Elma’ olarak adlandırılan elma türü, kesilip oksijene maruz bırakıldığında normal elmalar gibi kararmıyor. Bloomberg’in haberine göre elma, dilimli halde küçük paketlerde satılacak. Kanada merkezli Okanagan Specialty Fruits‘un ürettiği Arktik Elma yeni bir icat değil. Bilimciler yaklaşık 20 yıldır bu konuda çalışmalar yürütüyor.

Arktik Elma’nın kararmamasının sebebi ise içindeki polifenol oksidaz (normal elmanın oksijene maruz kaldığında kararmasına sebep olan) adlı enzimin az olması.

Arktik Elma, genetiği değiştirilen ürünlerin ABD’de başarılı olup olmayacağını anlamak adına önemli bir role sahip. Elmanın kararmaması ülkenin yiyecek israfını azaltabilir. Öte yandan, insanlar genetiği değiştirilmiş ürünlere karşı genellikle mesafeli oluyor. 2016 yılında, ABD’nin Vermont eyaletindeki vatandaşlar, yiyecek şirketlerinin genetiği değiştirilmiş yiyecekleri belirten etiketler kullanması için oylama yapmıştı. Bir ay sonra da Barack Obama, genetiği değiştirilmiş ürünlerin etiket standardını düzenlemesi için ABD Tarım Dairesi‘ne (USDA) iki yıl süre verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: Quartz

Washington'da üretilen, genetiği değiştirilmiş kararmayan elma yakın zamanda ABD'de satışa sunulacak. 'Arktik Elma' olarak adlandırılan elma türü, kesilip oksijene maruz bırakıldığında normal elmalar gibi kararmıyor. Bloomberg'in haberine göre elma, dilimli halde küçük paketlerde satılacak. Kanada merkezli Okanagan Specialty Fruits'un ürettiği Arktik Elma yeni bir icat değil. Bilimciler yaklaşık 20 yıldır bu konuda çalışmalar yürütüyor. Arktik Elma'nın kararmamasının sebebi ise içindeki polifenol oksidaz (normal elmanın oksijene maruz kaldığında kararmasına sebep olan) adlı enzimin az olması. Arktik Elma, genetiği değiştirilen ürünlerin ABD'de başarılı olup olmayacağını anlamak adına önemli bir role sahip.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği