Çürümeyen elmalar ABD’de satışa sunuluyor

Dünyanın ilk GDO'lu elma dilimleri önümüzdeki aydan itibaren Arctic adlı şirket tarafından Ortabatı ABD'de satılmaya başlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın ilk GDO’lu elma dilimleri önümüzdeki aydan itibaren ABD’de satılmaya başlayacak. Arctic adlı şirketin genetiğini değiştirerek kesildiğinde çürümeyecek hale getirdiği elmalar, Şubat ve Mart aylarından itibaren Ortabatı bölgesindeki 10 mağazada satışa sunulacak.

Şirketin kurucusu ve başkanı Neal Carter “Bu ürünün başarısı konusunda oldukça iyimseriz çünkü ticaret fuarlarında deneyen herkes çok beğendi. Çok güzel bir ürün ve yiyecek kalitesi de mükemmel.” şeklinde konuştu.

Elmalar kesildiğinde ya da ısırıldığında kısa sürede kahverengi renge bürünmesine sebep olan polifenol oksidaz enzimini azaltan şirket böylece kesildikten sonra üç hafta boyunca bozulmayan bir elma üretmeyi başardı. Üstelik elmaya yeni bir madde eklenmediği için tadında da herhangi bir değişiklik olmadı.

Golden, Granny Smith ve Fuji türlerinde başarıyla uygulanan yöntem ABD ve Kanada tarım bakanlıkları tarafından onaylandı. Gala türünün de 2018’de onay alması hedefleniyor. Önümüzdeki sonbaharda Golden ve Granny Smith türlerinden hasat alınacak.

Şirket Ortabatı’da başarıya inanıyor

Ortabatı demografik olarak ve müşteri sayısı bakımından uygun olduğu için seçildi. Doğu yakası ya da batı yakasında GDO’lu ürünlerin daha fazla kabul göreceği düşüncesine yanıt olarak ise Carter “Amacımız bu ürünün kabul görme ihtimalinin yüksek olduğu yerlerde deney yaparak test sonuçlarını etkilemek değil. Biz bu ürünün her bölgede tüketilebileceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ürünlerin üzerinde, genetik olarak düzenlendiğine dair herhangi bir ibare olmayacak ancak Carter, kamuoyunda Arctic firmasının GDO’lu ürün sattığının bilindiğini ve ürünün markasını görenlerin bunu anlayacağını belirtiyor. Firma logosunu da elma şekli içinde bir kar tanesi şeklinde değiştirdi. Ayrıca ürünlerin üzerinde bulunan QR kodları da ürüne dair daha fazla bilgi almak isteyenleri, ürünün internet sayfasına yönlendirecek.

Sonuçlara göre strateji geliştirilecek

İlk ticari test sonuçları şirkete tüketicilerin paketleme ve fiyat tercihleri konusunda bilgi sağlayacak. Buradan elde edilen veriler, 2017 sonbaharında yapılacak satışlar için strateji geliştirilmesine yardımcı olacak.

Bu bilimsel çalışmaları desteklediğini belirten Washington elma endüstrisi, GDO’lu elmaların onaylanmasına ise karşı çıkıyor. Bu ürünlerin piyasaya sürülmesinin tüketicilerin elmalara karşı algısını olumsuz olarak etkileyeceğine inanılıyor. ABD Elma Birliği ise Tarım Bakanlığının onayı öncesinde endişelerini dile getirmişse de şu anda konuyla ilgili herhangi bir tutum sergilemiyor. Kurum ayrıca GDO’lu elmaların güvenli, sağlıklı ve besleyici olduğunun altını çiziyor.

Kaynak: Capital Press

Dünyanın ilk GDO'lu elma dilimleri önümüzdeki aydan itibaren ABD'de satılmaya başlayacak. Arctic adlı şirketin genetiğini değiştirerek kesildiğinde çürümeyecek hale getirdiği elmalar, Şubat ve Mart aylarından itibaren Ortabatı bölgesindeki 10 adet mağazada satışa sunulacak. Ürün ABD ve Kanada tarım bakanlıkları tarafından onaylandı. Elmalar kesildiğinde ya da ısırıldığında kısa sürede kahverengi renge bürünmesine sebep olan polifenol oksidaz enzimi azaltılarak 3 hafta boyunca çürüme engellendi. Elmaların tadında ise herhangi bir değişiklik olmadı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği