Artık gıdalardan dondurma

Dondurma zinciri Salt & Straw, gıda israfı problemine dikkat çekmek için, normalde çöpe atılacak olan ürünleri kullanarak özel dondurmalar üretecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de faaliyet gösteren ve ‘çikolata karamel patates cipsi kek’ gibi ilginç aromalarıyla bilinen dondurma zinciri Salt & Straw, gıda israfı problemine, mümkün olan en lezzetli şekilde dikkat çekmeyi amaçlıyor. Şirket normalde çöpe atılacak olan ürünleri kullanarak özel dondurmalar üretecek.

Her ay menüsüne farklı aromalar dahil eden Salt & Straw, daha önce sert likörler, fermente gıdalar ve Cadılar Bayramı gibi farklı konseptler uygulamıştı. Bu yıl Haziran ayının konsepti olarak, çöpe atılması planlanan atık gıdalar tercih edildi. Örneğin baharatlı rom ve elma ezmesi aroması için, zedelenmiş elmalar ve Portland’daki Doğu Yakası Damıtma Tesisi’nden alınacak roma bulanmış baharatlar kullanılacak.

Gıdaların yüzde 40’ı çöpe gidiyor

Straw & Salt’ı kuzeni Tyler ile birlikte 2011 yılında kuran Kim Malek, “ABD’de bir yanda aç çocuklar varken diğer yandan gıdaların yüzde 40’ının çöpe atıldığını öğrendiğimizde çok şaşırdık. Bu gıdaları kullanabilseydik açlık bir sorun olmaktan çıkardı.” şeklinde konuştu.

Haziran ayının menüsünde yaklaşık 900 kg atık gıda kullanılacak. Bu rakam, çöpe atılan tüm gıdaların yanında oldukça küçük kalıyor ancak şirket bu projeyle, soruna dikkat çekebilmeye ve projenin eğitici yönüne odaklanıyor.

Kaynak: PSFK

ABD'de faaliyet gösteren ve 'çikolata karamel patates cipsi kek' gibi ilginç aromalarıyla bilinen dondurma zinciri Salt & Straw, gıda israfı problemine, mümkün olan en lezzetli şekilde dikkat çekmeyi amaçlıyor. Şirket normalde çöpe atılacak olan ürünleri kullanarak özel dondurmalar üretecek. Salt & Straw'ın kurucularından Kim Malek, "ABD'de bir yanda aç çocuklar varken diğer yandan gıdaların yüzde 40'ının çöpe atıldığını öğrendiğimizde çok şaşırdık. Bu gıdaları kullanabilseydik açlık bir sorun olmaktan çıkardı." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği