Yemeğin bozulmak üzere olduğunu bildiren saklama kabı

Ovie Smarterware adlı gıda saklama sistemi, Amazon Alexa aracılığıyla kabın içindeki yiyeceğin bozulmasına ne kadar süre kaldığını haber veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gitgide daha fazla birbirine bağlı bir dünyada yaşadığımıza dair yeni kanıtlara ihtiyacınız varsa Kickstarter’daki akıllı saklama kabı projesi işinizi görebilir. Ovie Smarterware adlı gıda saklama sistemi, Amazon Alexa üzerinden sizinle iletişime geçerek kabın içindeki yiyeceğin bozulmasına ne kadar kaldığını haber veriyor. Ürün böylece yiyecekleriniz bozulmadan onları tüketip israf etmekten kaçınmanızı sağlıyor.

Saklama kabının kapağında yer alan bir akıllı etiket, kapak kapatıldığı andan itibaren geri sayıma başlıyor. Kabın içine hangi yiyeceği koyduğunuzu el ile bildirebiliyor ya da Alexa’ya söyleyebiliyorsunuz. Akıllı etiket hangi yiyeceğin saklama kabında ne kadar dayanabileceğini biliyor. Kullanıcı dilerse geri sayım süresini değiştirebiliyor. Akıllı kapak etiketinin yanı sıra gıda poşetleri için bir akıllı mandal ve diğer tüm kaplar için evrensel bağlantı aparatı da sunuluyor.

Kaptaki yiyeceği tüketmek için az zamanınız kaldığında sistem sizi uyarıyor. Bu uyarının size iletilebilmesi için sistemin sürekli prize bağlı durması gereken, internet erişimli bir merkez ünitesi bulunuyor. Bu ünite, Alexa’ya ulaşarak sizi uyarması talimatını veriyor. Ovie, sistemin Google Home ile de uyumlu bir şekilde çalışabilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü söylüyor.

Işıklarla işaretleniyor

Saklama kabına konulan yiyecek taze olduğu zaman kapaktaki etiketin ışığı yeşil oluyor. Zaman geçtikçe ışık sarıya dönüyor. Sarı ışık, gıdayı tüketmek için az vaktiniz kaldığı anlamına geliyor. Kırmızı ışık ise o gıdanın artık tüketilmeye uygun olmadığını ve çöpe atılması gerektiğini belirtiyor.

Sistemin mobil uygulaması üzerinden dolabınızda hangi yiyecekler olduğunu takip edip bu yiyeceklerle hangi yemekleri yapabileceğinizi de görebilirsiniz.Uygulama ayrıca gıda depolamayla ilgili faydalı bilgiler de sunuyor.

Bozuk yiyecekleri koklamaya son

Çoğu kişi için bir yiyeceğin bozulup bozulmadığını anlamak çok basit olabilir ancak bazen bunu anlamak için o yiyeceği koklamak gerekebiliyor, bu da hoş olmayan bir deneyim. Aslına başka uygulamalar da evinizdeki gıdaların tazeliğini takip etmenizi sağlıyor ancak Ovie dolabı açtığınız anda sadece etiketlerin ışığına bakarak tazeliği anlamanıza imkan veriyor.

Sistem Kickstarter üzerinden 60 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu fiyata üç adet Ovie akıllı etiket, üç adet Smarterware evrensel bağlantı aparatı ve bir adet merkez ünite dahil. Ürünlerin 2019’un Şubat ayında gönderilmesi planlanıyor.

Kaynak: The Verge

Ovie Smarterware adlı gıda saklama sistemi, Amazon Alexa üzerinden sizinle iletişime geçerek kabın içindeki yiyeceğin bozulmasına ne kadar kaldığını haber veriyor. Ürün böylece yiyecekleriniz bozulmadan onları tüketip israf etmekten kaçınmanızı sağlıyor. Saklama kabının kapağında yer alan bir akıllı etiket, kapak kapatıldığı andan itibaren geri sayıma başlıyor. Kabın içine hangi yiyeceği koyduğunuzu el ile bildirebiliyor ya da Alexa’ya söyleyebiliyorsunuz. Akıllı etiket hangi yiyeceğin saklama kabında ne kadar dayanabileceğini biliyor.

1 Yorum

  • yemek bozuksa koklamayayım, elma kararmasın, kaka yapınca o da kokmasın, bütün mısırlar patlasın, bütün salatalık cetvel gibi olsun. tadı kaçtı gerçekten.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği