Haftanın Özeti: 136

29 Mayıs - 4 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Avustralyalı Kreatif Direktör Alex Wadelton ve İrlandalı Sanat Yönetmeni Marcus Bryne‘ın ortak çalışması ‘Bir Milimetre’ adlı proje, insanların deri renginin, cinsiyetin ve etnik arkaplanın ötesini görebilmesini sağlamak için ünlü politikacıların ‘derisiz’ fotoğraflarını kullanıyor (Serginin ismindeki 1 milimetre derimizin kalınlığını ifade ediyor).

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Suriyeli Sanatçı Abdalla Omari, dünya liderlerini mülteci olarak resmediyor.[/inlinetweet] Sanatçının The Vulnerability isimli sergisi Temmuz başına kadar Dubai’de bulunan Ayyam Galeri’de sergilenecek. Bir kısa film ve karışık teknik kullanılarak tuval üzerine oluşturulan çalışmalar, empati sınırlarını zorlayan türden.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Etiyopya’da bulunan Porc-Epic adı verilen mağara dünyanın ilk sanat galerisi olabilir.[/inlinetweet] Söz konusu mağarada 4 binin üzerinde kaya parçası keşfeden araştırmacılar, buldukları parçaları Addis Ababa‘daki bir müzede sergiliyor.

Google 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla, artık sanatla ilgili aramalarda daha detaylı sonuçlara ulaşılabileceğini belirtti. Ayrıca Street View’a sanal müze ziyaretlerinizde göreceğiniz eserler hakkında size bazı temel fikirler veren yeni bir özellik eklendi (yararlı bir gelişme, zira artık kimse ‘Sanatın Öyküsü’nü okumuyor).

Polonyalı Mühendis Paweł Zadrożniak birçok klasik eseri –disketlerden bilgisayar kasalarına kadar yayılan- sıradışı enstrumanlarla oluşturduğu ‘oda’ orkestrasıyla yorumluyor. Duyup duyabileceğiniz en teknolojik orkestra ile tanışın!

Daha önce duyurusunu yaptığımız [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Apple’ın orijinal şovu Carpool Karaoke, 8 Ağustos’ta başlıyor.[/inlinetweet] Bir otomobilin içinde ünlü isimlerle karaoke yapılan şov, İngiliz Komedyen James Corden‘un sunduğu The Late Late Show‘da popüler olmuştu.

Netflix, aralarında The Get Down, Marco Polo ve Sence 8’in de olduğu 6 dizisini iptal etti.

Netflix diğer yandan Türkiye’deki ilk orijinal dizisini ekrana yansıtmaya hazırlanıyor. Osmanlı ve Türk efsanelerini içinde barındıracak 10 bölümlük dizinin konusu genç bir adamın özel güçlere sahip olduğunu keşfetmesi ve İstanbul’u yok etmek isteyen kötülüklere karşı savaşması. Meh ?…

Orkestra Şefi ve Komedyen Rainer Hersch ekibi ile birlikte klasik Apple melodisini harika bir şekilde yorumlamış. Kısa videoyu izlemeden geçmeyin.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]9. Kadıköy Kitap Günleri, 3-11 Haziran tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşiyor.[/inlinetweet] Geçen yıl ilk kez Haydarpaşa’da düzenlenen etkinliğe bu yıl 200’e yakın yayınevi katılıyor. Kitap Günleri’nin ‘Onur Konuğu’ ise Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden Füruzan olacak.

Kedisiz kitap günü olur mu?

Bu hafta internetten ücretsiz izleyebileceğiniz Yeşilçam filmlerindeki efsane yan karakterleri bir liste haline getirdik. Herkese şimdiden iyi seyirler!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...