Siyasi liderlerin ‘gerçek yüzü’

'Bir Milimetre' adlı proje, ünlü politikacıların 'derisiz' fotoğraflarını, insanların ırkın ve cinsiyetin ötesini görebilmesini sağlamak için kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralyalı kreatif direktör Alex Wadelton ve İrlandalı sanat yönetmeni Marcus Bryne‘ın ortak çalışması ‘Bir Milimetre’ adlı proje, insanların deri renginin, cinsiyetin ve etnik arkaplanın ötesini görebilmesini sağlamak için ünlü politikacıların ‘derisiz’ fotoğraflarını kullanıyor.

Ürpertici portrelerde dünya liderleri, hepimizi birbirimizden ayıran bir milimetrelik deri olmadan resmedildi. 26 Mayıs’taki G7 zirvesiyle eş zamanlı olarak yayınlanan projenin mesajı: “Hepimiz tek bir ırka, insan ırkına aitiz ve birbirimize saygı duymalıyız.

Alex Wadelton projenin ortaya çıkış hikayesini şöyle anlatıyor: “Bir gün televizyonda, Birleşik Krallık, ABD ve Avustralya’nın yanı sıra Suriye’de ve dünyanın dört bir yanında on milyonlarca kişinin evlerinden olmasına dair  haberleri izliyordum. Şu anda tüm dünya bıçak sırtındaymış gibi duruyor. Liderlerimiz insanlığı korumak yerine kendi ülkesini güvence altına almaya çalışıyor. O sırada fark ettim ki aslında hepimizi birbirimizden ayıran şey, her insanın vücudunu kaplayan sadece bir milimetre kalınlığındaki deri. Onu ortadan kaldırınca ne kadar korunmasız yaratıklar olduğumuz ortaya çıkıyor.”

Haftalar süren çalışma

Bu fikri hayata geçirmek için yakın arkadaşı Marcus Bryne ile görüşen Wadelton, haftalar süren denemelerin ardından mevcut dünya liderlerinin portresini kullanmaya ve portrelerin üzerine insan vücudunun yapısını işlemeye karar verdi. Görselleri belirginleştirmek için birkaç parça et de resimlere eklendi. Bryne “İnsanlığın ne kadar kırılgan olduğunu göstermek istedik. Şu anda dünyada çok fazla olumsuzluk var. Dışımızdaki deriden sıyrıldığımızda içeride aslında hepimizin aynı olduğunu anlatmaya çalıştık.” diyor.

“Her bir sanat ederi sevginin bir eseridir.” diyen Bryne “Pek çok farklı Photoshop tekniği deneyerek, deri ortadan kaldırılsa bile hangi liderin kim olduğunun kolayca anlaşılabilmesini sağlamak için çalıştım. Sonuç, başka hiçbir eserde olmadığı kadar yüzleştirici bir serinin ortaya çıkması oldu.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Design Boom

Avustralyalı kreatif direktör Alex Wadelton ve İrlandalı sanat yönetmeni Marcus Bryne'ın ortak çalışması 'Bir Milimetre' adlı proje, insanların deri renginin, cinsiyetin ve etnik arkaplanın ötesini görebilmesini sağlamak için ünlü politikacıların 'derisiz' fotoğraflarını kullanıyor.

[gallery type="rectangular" ids="39535,39538,39536,39537,39532,39533,39531,39530,39534"]

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği