Robotlar ‘fırfır’ ile mücadele edecek

İsviçreli araştırmacılar tarafından geliştirilen langırt robotu, çok basit bir mantık ve insan üstü fiziksel güç kullanarak rakiplerini yenebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Lozan Federal Politeknik Okulu robotik araştırmacıları, masa futbolu (langırt) oynayabilen bir robot geliştirdi. Satranç ve Go’da başarılı olan robotların aksine, langırt robotu yapay zekadan çok az yararlanıyor. Robotun öne çıktığı alan fiziksel kuvvet.

“Sistem küçücük beyni olan bir vücut geliştirmeci gibi” diyen proje lideri Christophe Salzmann “Çok basit bir strateji kullanıyor ama ilginç bir şekilde başarılı” diye konuştu.

Ortalamanın üstünde ama mükemmel değil

Robot her masada çalışamıyor. Aslında bakarsanız masanın kendisi robot demek daha doğru olur. Masaya yerleştirilen bir kamera saniyede 300 karelik görüntü takibi ile topun ‘sahadaki’ konumunu takip ediyor. Daha sonra topa en yakın olan oyuncusunu, milimetreden daha küçük bir isabetle ölçüp, kolu çeviriyor. Robot, sıradan bir insana göre çok daha hızlı bir şekilde kolu çevirebildiği için top çok hızlı bir şekilde ilerliyor.

Yine de oyuna dair detaylı taktikler geliştiremeyen, sahadaki kör noktaları hesaba katamayan ve rakibin hamlelerini tahmin edemeyen robotun, profesyonel bir oyuncu tarafından alt edilmesi muhtemel. Bu konuda da çalışmalarını sürdüren ekip, lazerle rakibin kollarının hareketini takip edip buna göre hareket edecek şekilde sistemi geliştirmeyi amaçlıyor. Ekibin bir sonraki amacı ise birbirlerine karşı mücadele edebilen iki robot geliştirmek olacak.

Kaynak: Techcrunch

Lozan Federal Politeknik Okulu robotik araştırmacıları tarafından geliştirilen langırt robotu, ortalama bir langırt oyuncusunu kolayca mağlup edebiliyor. Robot bunun için yapay zekadan çok fiziksel güce dayalı olarak hareket ediyor. Topun masadaki konumunu kamera aracılığıyla takip eden robot, topa en yakın oyuncusunu hızla çevirerek topa vuruyor. Yine de strateji geliştirme ve rakibin hareketlerini tahmin etme konusunda yetersiz olan robot profesyonel oyuncular tarafından yenilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği