Daha önce görmediği nesneleri tanıyabilen robot

MIT araştırmacıları, daha önce görmediği nesneleri, bildiği diğer nesnelerle karşılaştırarak tanımlayabilen bir bilgisayar görüşü sistemi geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilgisayar görüşü, yani bir makinenin nesneleri ve resimleri ‘görerek’ onlar hakkında baz bilgileri anlayabilmesi, bugün akıllı telefonlarda sadece telefona bakarak kilidi açmanızı sağlıyor. Ancak bu sistemlerin bir nesneyi ‘görebilmesi’ için o nesnenin sisteme daha önce tanıtılmış olması gerekiyor.

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları, daha önce görmediği nesneleri, bildiği diğer nesnelerle karşılaştırarak tanımlayabilen bir bilgisayar görüşü sistemi geliştirdi. Bu gelişme sayesinde robotlar insanlar gibi hareket edip düşünme yolunda bir adım daha atmış oldu.

MIT ekibi bu sisteme Yoğun Nesne Ağları (dense object nets, DON) diyor. DON sisteminin görme yeteneği robotun nesnelere bir noktalar bütünü olarak bakıp, üç boyutlu bir görsel haritası oluşturmasına bağlı. Yani bilimciler çoğu bilgisayar görüş sisteminde yapıldığı gibi tanınması gereken tüm nesneleri sisteme öğretmekle uğraşmıyor.

Bir ayakkabı görünce diğer ayakkabıları tanıyabiliyor

DON bir nesneyi gördüğünde, daha önceden aşina olduğu nesnelerle karşılaştırıyor ve aralarındaki benzerlikleri belirliyor. Örneğin, araştırmacılar DON’a bir ayakkabı gösterip, ayakkabıyı dilinden tutup kaldırmasını söyledikten sonra, DON daha önce görmediği diğer ayakkabıları da dilinden tutup kaldırdı. Diğer ayakkabıların farklı şekli, rengi ya da duruşu, DON’un onları ayakkabı olarak tanımlamasına engel olmadı.

Araştırmacılardan Lucas Manuelli “Çoğu yaklaşımda, nesnenin duruşunun değişmesi durumunda nesne doğru bir şekilde algılanamıyor. Örneğin kahve kupalarını tanımlayan bir algoritma, aynı kupa ters ya da yan durduğunda onu bir kupa olarak tanımlamakta zorlanıyor.” diyor.

Kullanım alanı geniş

Bu ileri bilgisayar görüşü türü çoğu robotun bugün yapamadığı şeylerin yapılmasını sağlayabilir. Gelecekte, geri dönüşüm merkezlerinde nesneleri sınıflandıran robotlar görebiliriz. Hatta bu kendi kendini yöneten robotlara düzenli bir masa resmini gösterip kendi masamızı da o şekilde toplamasını söyleyebiliriz.

Bu gelişme, insanların yeteneklerine sahip makineler üretme yolunda atılmış önemli bir adım. Bundan sonra ise bizden ne kadar daha yetenekli olabileceklerini göreceğiz.

Kaynak: Futurism

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları, daha önce görmediği nesneleri, bildiği diğer nesnelerle karşılaştırarak tanımlayabilen bir bilgisayar görüşü sistemi geliştirdi. Bu gelişme sayesinde robotlar insanlar gibi hareket edip düşünme yolunda bir adım daha atmış oldu. DON adı verilen sisteme bir ayakkabıyı tanıtan araştırmacılar daha sonra farklı renkte, şekilde ve konumda ayakkabıları sisteme gösterdiğinde, DON bunları da ayakkabı olarak sınıflandırmayı başardı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği