Haftanın Özeti: 121

13 – 19 Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Facebook kullanıcılarına yeni ve geliştirilmiş video deneyimleri sunmak için hazırladığı bir dizi yeniliği tanıttı. Sosyal medya platformu böylece video izlemeyi daha zengin ve esnek bir deneyim haline getirmeyi amaçlıyor.

Herkes için kaliteli ve ücretsiz eğitim mottosuyla yola çıkan Khan Academy, ilgililerine Pixar destekli ücretsiz ‘hikaye anlatımı’ kursu sunuyor. Pixar’ın yönetmenleri ve hikaye sanatçılarının yer aldığı derslerde, anlatıcıların işe nasıl başladığını ve nelerden ilham aldıklarını dinlemek de mümkün.

60. Dünya Basın Fotoğraf Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Birincilik ödülü, Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikast sırasında çektiği fotoğrafla Burhan Özbilici’nin oldu. Düzenleme kurulu, 8 farklı kategoride değerlendirme yapılan yarışmaya bu yıl 125 ülkeden, 5 bin 34 fotoğrafçının, 80 bin 408 farklı fotoğrafla başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Çalışmaları konusunda oldukça korumacı olduğu bilinen Prince iki yıl önce şarkılarını bütün dijital platformlardan kaldırtmıştı. Ancak bu hafta (geçtiğimiz yıl aramızda ayrılan) sanatçının Warner Bros. tarafından yayınlanan albümleri Spotify, Apple Music ve Pandora gibi sitelere geri döndü. Şirket ayrıca sanatçının yeniden düzenlenen Purple Rain‘ini, daha önce yayınlanmamış parçalarından oluşan iki albümünü ve birkaç konser kaydını da yazın piyasaya sürmeyi düşünüyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]59. Grammy Ödülleri, 12 Şubat’ta düzenlenen tören ile sahiplerini buldu.[/inlinetweet] Yılın albümü ödülünü alan Adele ödülünü kırdı ve daha çok hak ettiğini düşündüğünü söyleyerek yarısını aynı kategoride aday olan Beyoncé’ye verdi. Gecede en çok ödülü beş Grammy ile Adele aldı. En çok adaylığı bulunan isim ise dokuz kategoride yer alan Beyoncé oldu. Kazananların tam listesi ise şöyle.

https://www.youtube.com/watch?v=0aCQGwQYUaE

Amerika’nın en popüler talk show’larından The Late Late Show with James Corden kapsamında yayınlanan bölümlerden Carpool Karaoke’yi Apple satın almıştı. 16 bölüm olarak Apple Music’de yayınlanması planlanan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Carpool Karaoke’nin ilk tanıtım filmi Grammy Ödülleri’nde yayınlandı.[/inlinetweet] Programın sunucu James Corden’ında içinde bulunduğu konuklar arasında eski NBA yıldızı Shaquille O’Neal ve efsane metal grubu Metallica da var.

IMAX’in bir süredir üstünde çalıştığı sanal gerçeklik (VR) sinema salonlarından ilki Los Angeles’ta hizmete girdi. IMAX yeni sanal gerçeklik sinema salonlarını Çin’de, Kaliforniya’da, Birleşik Krallık’ta ve New York’ta açmayı planlıyor.

Matrix’e yön veren anime olarak da bilinen efsanevi Ghost in the Shell’in beyaz perdeye aktarılması hala sevenlerini ikiye bölmüş olsa da yayınladığı ikinci fragmanıyla gönüllere su serpmiş gibi gözüküyor. Yeni fragmanda filmin görselleri dışında hikayesine de bir göz atıyoruz.

Vahşi Batı ve filmleri Amerika’dan ithal edilse de bir müddet ülkemize ‘yerleşmeye çalışmış’ fakat başarılı olamamıştı. Ama bunun meraklıları vardır ve onlara ilaç gibi gelecek altı film hafta sonu eğlencesi olabilir. Şimdiden iyi seyirler!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi haftalar!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği