Vatandaşlık maaşı bu sefer bir İsviçre köyünde denenecek

Rebecca Panian adlı film yapımcısının İsviçre'nin bir köyünde vatandaşlık maaşı deneyi yapması için onay verildi. Artık projenin tek eksiği para.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsviçre’de bir köy, aylık 2 bin 500 Frank (16 bin 570 TL) vatandaşlık maaşıyla deney yapılmasına onay verdi. Rheinau köyünde yapılan oylamada vatandaşların yarısından fazlasının evet oyu vermesi gerekiyordu. Bin 300 nüfuslu köyden 692 ‘evet’ oyu çıktı.

Oylamayı gerçekleştiren ve vatandaşlık maaşını verecek olan kişi, film yapımcısı Rebecca Panian. Vatandaşlık maaşı için gerekli para diğer örneklerde olduğu gibi devlet tarafından değil, sanatçının gerçekleştirdiği kitle fonlama yöntemiyle sağlanacak. Henüz ihtiyaç duyulan para toplanabilmiş değil.

Deney hakkında belgesel çekilecek

Bankacılık merkezi Zürih’e trenle bir saatlik mesafede yer alan Rheinau köyü, 2016’da İsviçre’de yapılan vatandaşlık maaşı oylamasında alınan olumsuz kararın ardından bu fikrin ülkede yeniden gündeme geldiği ilk nokta oldu. Panian 2016’daki ulusal tartışmalardan çok etkilendiğini ve vatandaşlık maaşının etkilerini incelemek için böyle bir deney yapmak istediğini söyledi. Gerekli para toplanabilirse Panian vatandaşlık maaşı alan kişilerle ilgili bir belgesel hazırlamak istiyor.

Kişilerin gelirleri ve sosyal yardımlar ödemeye dahil edilmeyecek. İsviçre’de yaşam maliyeti düşünüldüğünde 2 bin 500 Frank çok büyük bir ücret değil. Basel şehrinde tecrübesiz bir kasiyerin haftada 42 saat çalışarak aldığı aylık maaş 3 bin 500 Frank (23 bin 200 TL).

Vatandaşlık maaşı sık sık gündeme gelmeye başladı

İnsanlara herhangi bir karşılık beklenmeden para verilmesi fikri aslında yüz yıldan uzun bir süredir konuşuluyor. Özellikle son yıllarda büyük ekonomilerde artan eşitsizlik ve otomasyon sebebiyle kaybedilen işler, vatandaşlık maaşı fikrinin daha sık gündeme gelmesine neden oldu.

Finlandiya’da vatandaşlık maaşı üzerine bir deney yapıldı. İtalya’da da bu fikir yakın zamanda gündeme gelmişti.

Kaynak: Bloomberg

İsviçre'de bir köy, aylık 2 bin 500 Frank (16 bin 570 Lira) vatandaşlık maaşı ile deney yapılmasına onay verdi. Rheinau köyünde yapılan oylamada vatandaşların yarısından fazlasının evet oyu vermesi gerekiyordu. 1300 nüfuslu köyden 692 'evet' oyu çıktı. Oylamayı gerçekleştiren ve vatandaşlık maaşını verecek olan kişi, film yapımcısı Rebecca Panian. Vatandaşlık maaşı için gerekli para diğer örneklerde olduğu gibi devlet tarafından değil, sanatçının gerçekleştirdiği kitle fonlama yöntemiyle sağlanacak. Henüz ihtiyaç duyulan para toplanabilmiş değil. Panian projeyi gerçekleştirebilmesi halinde köyde bir belgesel çekerek vatandaşlık maaşının etkilerini gözlemlemek istiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği