İsviçre vatandaşlık maaşını reddetti

İsviçre'de her yetişkine 7500 lira her çocuğa da 1875 lira değerinde vatandaşlık maaşı bağlanmasına dair referandumdan yüzde 77 ret oyu çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsviçreliler, her vatandaşa maaş bağlanmasını sağlayacak referandumda yüzde 77’lik hayır oyuyla öneriyi reddetti. Referandum, Bien-CH adlı bağımsız bir grubun bir imza kampanyasında İsviçre yasalarına göre ülkeyi referanduma götürmeye yetecek kadar imza toplaması ile gerçekleşti.

Gelecekte kapitalist ekonomilerin devamının sağlanabilmesi için bir vatandaşlık maaşı bağlanması fikri son dönemde bazı ekonomist ve teknolojistler arasında destek kazanıyor. Bu fikri destekleyenler, teknoloji tabanlı otomasyonun yaygınlaşmasıyla daha az iş imkanı olacağından yola çıkarak bu probleme bu şekilde çözüm bulunabileceğini dile getiriyorlar. Gelecekte daha az iş olması, insanların ihtiyaç duydukları ürünleri ve hizmetleri satın almak için gerekli parayı nereden bulacağı sorusunu da beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz ayın sonunda Y Combinator, Kaliforniya’nın Oakland şehrinde bir temel gelir deneyi yapılacağını açıkladı. Y Combinator deneyde bir grup kişiye 5 yıl boyunca temel gelir sağlayacağını ve bunun etkilerini inceleyeceğini belirtti. Avrupa’da da Hollanda ve Finlandiya’da benzer deneyler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Yetişkinlere 7.500 çocuklara 1.875 lira

İsviçre’deki önerinin ardındaki grup, her yetişkine aylık 2 bin 500 İsviçre Frankı (yaklaşık 7 bin 500 TL), çocuklar için de 625 (yaklaşık bin 875 TL) İsviçre Frankı vatandaşlık maaşı bağlanmasını talep etmişti. Bu rakamlar ülkede kişi başına düşen gelirin çok çok altında.

İsviçre hükumeti bu fikri desteklemediğini açıkladı ve vatandaşlardan referandumda hayır oyu vermesini istedi. Sonuçta sadece her 5 kişiden biri bu öneriyi destekledi.

Temel bir vatandaşlık maaşı söz konusu olduğunda akla gelen ilk soru bu uygulamanın gelirinin nereden karşılanacağı oluyor. Uygulamayı eleştirenler bu maaş için vergilerin çok fazla yükseltilmesi gerekebileceğinden endişe ediyor. İsviçre örneğinde, yetkililer bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için yıllık 25 milyar frank (75 milyar lira) gelire ihtiyaç duyulacağını açıklamıştı.

Gerekli gelir e-ticaretten sağlanabilir

Referandumu talep eden İsviçreli kurum ise bu gelirin, tüm elektronik alışverişlere konulacak mikro vergiler ile kolayca elde edilebileceğini savunuyor. Her yıl İsviçre’de yaklaşık 100 trilyon İsviçre frangı değerinde elektronik alışveriş gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda, yüzde 0,2 vergi alınması halinde 200 milyar franklık bir gelir elde edilebiliyor. Zürih Üniversitesi’nden Prof. Marc Chesney’e göre bu rakam hem temel vatandaşlık gelirini karşılamak hem de diğer tüm vergileri ortadan kaldırmak için yeterli.

Chesney Bien-CH ile referandum öncesinde bu konu üzerine bir röportaj gerçekleştirdi:

 

İsviçre'de Bien-CH adlı bir sivil toplum örgütü, gelecekte teknoloji tabanlı otomasyonun gelişmesiyle iş imkanlarının azalacağını ve bu sebeple vatandaşların sabit bir gelire ihtiyaç duyduğunu iddia ederek imza topladı. Yeterli imzaya ulaşan kampanya neticesinde ülkede referanduma gidildi. Her yetişkine 7500 lira ve her çocuğa 1875 lira maaş bağlanmasını öneren referandum yüzde 77'lik oy oranı ile reddedildi.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği