İlk vatandaşlık maaşı denemesi Ocak’ta

Vatandaşlık maaşının yoksulluk için etkili bir çözüm olabileceğini düşünen yardım kuruluşu Eight, Uganda'nın bir köyünde bu uygulamayı deneyecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomasyonun yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan işsizlik sorunu vatandaşlık maaşı tartışmalarını da beraberinde getirdi. Endüstri uzmanlarından hükumet yetkililerine ve finans uzmanlarına kadar pek çok kişi, vatandaşların hayatını idame ettirebilmesi için, gelecekte vatandaşlık maaşı uygulamasına geçmenin şart olduğunu düşünüyor.

Bu uygulama şimdilik İsviçre ya da Finlandiya gibi gelişmiş ülkelerde gündeme geldi. Ancak fakirliğin önlenmesini sağlamayı hedefleyen vatandaşlık maaşı sistemi, fakirliğin önemli bir problem olduğu Afrika ülkelerinde çok daha etkili bir çözüm olabilir.

Afrika’da ilk uygulama

Vatandaşların yokluk çekmemesi için her ay belirli bir miktar para verilmesinin yanı sıra, dileyen vatandaşlar daha fazla gelir elde etmek için yine çalışmaya devam edebilir. Zaten vatandaşlık maaşı, minimum ihtiyaçları karşılayacak bir miktarda verildiği için sadece vatandaşlık maaşıyla çok rahat bir yaşam sürmek mümkün değil.

Vatandaşlık maaşının Afrika ülkeleri için uygun bir sistem olduğunu düşünen yardım kuruluşu Eight, Uganda’nın Fort Portal bölgesinde, adı açıklanmayan bir köyde bu uygulamayı deneme kararı aldı. 2017’nin Ocak ayından itibaren başlayacak olan uygulamanın dört alanda hayatı nasıl etkilediği incelenecek: küçük kızların ve kadınların eğitime katılımı, sağlık hizmetlerine erişim, demokratik yapılarla etkileşim ve yerel ekonomik gelişim. Bölge halkına verilecek vatandaşlık maaşı, Uganda’daki düşük gelirli ailelerin ortalama gelirinin yaklaşık yüzde 30’una denk geliyor. Yetişkinlere aylık 18,25 Dolar (62,5 TL) çocuklara ise aylık 9,13 Dolar (31,2 TL) verilmesi kararlaştırıldı.

Benzer çalışmalar da yürütülüyor

İki yıl boyunca sürmesi planlanan çalışmanın ardından sonuçlar yayınlanacak ve bu dönemde yönetmen Steven Janssens tarafından hazırlanacak olan Village One (İlk Köy) adlı belgesel de tamamlanmış olacak. Bu pilot çalışma, dünya çapında vatandaşlık maaşı uygulamasının denenmesini öngören pek çok çalışmadan birisi. Finlandiya vatandaşlarına 2017-2018 yılları arasında vatandaşlık maaşı vermeye karar verdi. Kanada’nın Ontario bölgesinde ve ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Oakland şehrinde de benzer programlar için çalışmalar yürütülüyor.

Sonuçlar ne olursa olsun, temel bir gelir sağlanması üzerine tartışmalar önümüzdeki yılları da şekillendirecek. Özellikle de otomasyonun yaygın bir şekilde kullanılması, bu uygulamanın hayatlarımıza daha hızlı bir şekilde girmesine sebep olabilir.

Kaynak: Futurism

Vatandaşların belirli bir güvencesi olmasını ve yoksul kalmamasını sağlamayı amaçlayan vatandaşlık maaşı uygulaması bugüne kadar sadece gelişmiş ülkeler için tartışılmıştı. Ancak yardım kuruluşu Eight bu uygulamanın, yoksulluğun yaygın olarak görüldüğü Afrika ülkelerinde de işe yarayabileceğini düşünüyor. Bu düşünce ışığında Uganda'nın adı açıklanmayan bir köyünde iki yıl boyunca vatandaşlık maaşı uygulamasını deneme kararı alan Eight, yetişkinlere 18,25 çocuklara da 9,13 dolar maaş verecek. Uygulama 2017'nin Ocak ayında başlayacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği