Elon Musk’tan vatandaşlık maaşı çağrısı

Elon Musk, otomasyonun yaygınlaşmasıyla işlerini kaybedecek olan milyonlarca insan için vatandaşlık maaşı uygulamasına geçilmesi gerektiğine inanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom araç ve yapay zeka endüstrilerindeki teknoloji üreticileri, gelişmelerle birlikte, insanların yaptığı işlerin nasıl makineler tarafından yapılmaya başlayacağından bahsediyor ancak kimse bu durumda işsiz kalan insanlara ne olacağını konuşmuyor. Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk bu soruya, bazılarını şaşırtacak bir cevap sunuyor.

Cuma günü CNBC’ye verdiği bir röportajda Musk, işleri artık robotlar ve yazılımlar tarafından yapılan insanlara  vatandaşlık maaşı bağlanması gerektiğine inandığını ifade etti: “Otomasyon sebebiyle gelecekte vatandaşlık maaşı ya da buna benzer bir sistem kullanıyor olma ihtimalimiz oldukça yüksek. Başka ne yapılabilir bilmiyorum. Bence bu şekilde olacak.”

ABD’de mümkün görünmüyor

Bu fikir kulağa hoş geliyor ve fast food, bankacılık, müşteri hizmetleri, teslimat gibi alanlarda işlerin her geçen gün daha fazla otomasyon kullandığı ve insanların işsiz kaldığı göz önünde bulundurulduğunda oldukça mantıklı geliyor. Ancak Musk’ın vizyonu, günümüzdeki gidişatla çok da uyuşmuyor. Özellikle ABD’de sağlık hizmetleri ve üniversite eğitimi gibi hizmetlerin ücretli sunulması ve vatandaşların bu sebeplerle borç batağında olması, ülkede böyle bir hizmetin sunulma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu gösteriyor.

Vatandaşlık maaşı uygulaması, sosyal devlet politikası izleyen Kuzey Avrupa ülkelerinde daha önce de dile getirilmiş, Finlandiya bu yöntemi uygulama kararı almıştı. İsviçre’de vatandaşlık maaşı konusunda yapılan seçimlerde ise vatandaşlar ret oyu kullanmıştı. Toplumsal refahı üst düzeyde olan ve vatandaşların pek çok temel hizmetten ücretsiz olarak yararlanabildiği ülkelerde zaten vatandaşlık maaşına çok fazla ihtiyaç duyulmuyor. Bu hizmetleri sağlamayan ülkelerde ise bu uygulamaya geçilebilecekmiş gibi görünmüyor.

Öte yandan, pek çok vatandaşın vatandaşlık maaşı ile yaşadığı düşünüldüğünde, otomasyonu kullanan şirketlerin nasıl para kazanacağı konusu da ayrı bir sorun.

En azından konuşuluyor

İyi haber ise, en azından bazı önemli yenilikçi iş adamlarının bu konuya el attığını görebilmemiz. Pek çok CEO, otomasyonla birlikte ortaya çıkması muhtemel işsizlik krizini görmezden gelmeye devam ederken, endüstrinin önemli insanlarının bu konuya dikkat çekmesi güzel.

Musk vatandaşlık maaşı uygulamasının nasıl hayata geçirileceğine dair detaylı bir plan sunmuyor ancak insanların hayatta kalmak için çalışmaya ihtiyaç duymaması durumunda çok daha farklı ve karmaşık konulara eğilebileceklerini ve kendilerine daha fazla zaman ayırabileceklerini söylüyor.

Kaynak: Mashable

Makineler ve yapay zekalı yazılımlar her endüstriye yerleştikçe pek çok insan işsiz kalmaya başlıyor. Otomasyonun yaygınlaşmasıyla bu insanların yeni iş bulması da daha zor hale geliyor. Elon Musk, işleri makineler tarafından yapılan insanlara vatandaşlık maaşı verilerek bu kişilerin çalışmadan hayatta kalmalarının sağlanması gerektiğini düşünüyor. Bu duruma başka bir çözüm düşünemediğini ifade eden Musk, çalışmak zorunda olmayan insanların daha yeni ve karmaşık konulara eğilebileceklerini de belirtiyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği