Hindistan dünyanın en büyük vatandaşlık maaşı deneyini yapacak

Hindistan'ın Sikkim eyaletinde 610 bin vatandaşın tamamının katılımı ile dünyanın en geniş kapsamlı vatandaşlık maaşı deneyi yapılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan’ın Sikkim eyaletinde 610 bin vatandaşın tamamının katılımı ile dünyanın en geniş kapsamlı vatandaşlık maaşı deneyi yapılacak. Deneyde tüm vatandaşlara belirli bir miktar para karşılıksız olarak dağıtılacak.

Kaliforniya Berkeley Üniversitesinden Ekonomist Pranab Bardhan, “Gelişmiş ülkelerde vatandaşlık maaşının asıl amacı, işsizlik maaşı gibi mevcut devlet yardımı sistemlerinin yeniden düzenlenmesi oluyor. Hindistan gibi düşük ve orta gelirli ülkelerde ise mantık, sadece en fakirlerin değil, nüfusun daha geniş bir bölümünün en temel ekonomik güvensizliklerini ortadan kaldırmaya çalışmak ve bunları yaparken mevcut yoksullukla mücadele önlemlerine müdahale etmemek olacak.” diyor.

ABD konuşuyor Hindistan yapıyor

Elon Musk ve Mark Zuckerberg gibi teknoloji önderleri de daha fazla iş gücü otomasyona devredildikçe, ekonomiyi dönüştürmek adına vatandaşlık maaşı fikrini desteklediklerini belirtmişlerdi. Ancak bu fikri test eden araştırmalar oldukça nadir ve kısıtlı. ABD gibi bu fikri sıkça tartışan bir ülke yerine deneyin Hindistan’da yapılması da ironik.

Sikkim’de yapılacak deneyin detaylarının henüz netleşmediğini belirtmek gerek. Vatandaşlara ne kadar süreyle ne kadar para verileceği bilinmiyor. Deneyin 2022’de gerçekleşeceği ifade ediliyor ancak net bir başlangıç tarihi yok. Yine de Hindistanlı politikacılar umutlu. Sikkim’in Meclis Üyesi P.D. Rai “Bu neticede siyasi iradenin bir konusu. Küresel eşitsizlik arttıkça aradaki boşluğu doldurmak için uğraşıyoruz.” diyor.

Kaynak: Futurism

Hindistan'ın Sikkim eyaletinde 610 bin vatandaşın tamamının katılımı ile dünyanın en geniş kapsamlı vatandaşlık maaşı deneyi yapılacak. Deneyde tüm vatandaşlara belirli bir miktar para karşılıksız olarak dağıtılacak. Gelişmiş ülkelerin aksine bu deneyin amacı mevcut devlet yardımlarını geliştirmekten ziyade, yardımlarda herhangi bir değişiklik yapmadan mümkün olduğunca fazla vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek olacak.

3 Yorum

  • Başka bir yol görünmüyor muhtemelen. 1930 larda ki gibi bir ekonomik buhranı kimse tekrar yaşamak istemez sanırım. Ben bu tür maaşın işe yarayacağını düşünüyorum. Daha çok insan gezecek, kendi hayallerini üretecek ve sevdikleri işleri yapacak diye umut ediyorum…

  • bize verilen asgari ücret gibi bir para ise evden dışarı çıkmadan hayat yaşanılır.otobüse binecek parayı düşünürken nasıl daha çok gezecekmişiz çok merak ettim.

  • asgari ücret gibi bir para verilecekse nasıl daha çok gezeceğiz onu anlamadım. 5 bin lira mı verilecek sanıyorsunuz

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği