Richard Branson’a göre iş hayatının geleceğinde daha az mesai görünüyor

Richard Branson "Daha akıllıca çalışırsak daha fazla çalışmak zorunda kalmayız. İnsanlar neticede 3 hatta 4 günlük hafta sonu tatili yapabilir." dedi

Haber Özeti

Tam Sürüm

Virgin CEO’su, İngiliz milyarder Richard Branson insanların gereğinden fazla çalıştığını düşünüyor. Çarşamba günü attığı tweet’te Branson “Eğer biraz daha akıllıca çalışırsak daha fazla çalışmak zorunda kalmayız” dedi. Bir blog gönderisinde otonom araçlar ve dronlar gibi gelişmelerin daha fazla işin robotlar tarafından yapılmasına sebep olacağını söyleyen CEO “İnsanlar neticede 3 hatta 4 günlük hafta sonu tatili yapabilir mi? Tabii ki.” dedi.

Branson gelecekte daha az çalışacağımızı düşünen tek kişi değil. Google’ın kurucularından Larry Page de haftada 40 saat çalışmanın sonunun gelmesi gerektiğine inanıyor. Computerworld 2014’te Vinod Khsola ile konuşan milyarder risk sermayedarı, “Herkesin insanların ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli çalışması gerektiği fikri doğru değil” demişti.

Olumsuz düşünceler de mevcut

Ancak herkes otomasyonun iyi bir gelecek sunacağını düşünmüyor. Elon Musk otomasyon ve gelecekteki istihdam hakkında sıkça uyarılarda bulunuyor. 2017’de Dubai Dünya Yönetim Zirvesi’nde konuşan Musk “Birçok insan işlerinden bir anlam çıkarıyor. Eğer işinizde size ihtiyaç duyulmazsa bunun anlamı nedir? İşe yaramadığınızı mı hissedersiniz?” diye sormuştu.

Bir çözüm vatandaşlık maaşı olabilir. Bu sistemde ülkedeki her vatandaşa belirli bir miktar maaş bağlanması öngörülüyor. Musk, bunun bir gereklilik olduğunu düşünüyor.

Ama sırf milyarderler böyle dedi diye iş saatlerimiz azalıp daha fazla tatil yapmaya başlamayacağız. Hala bu değişimin gerçekleşmesi için önümüzde uzun bir zaman olabilir.

Kaynak: Futurism

Virgin CEO'su, İngiliz milyarder Richard Branson insanların gereğinden fazla çalıştığını düşünüyor. Çarşamba günü attığı tweet'te Branson "Eğer biraz daha akıllıca çalışırsak daha fazla çalışmak zorunda kalmayız" dedi. Bir blog gönderisinde otonom araçlar ve dronlar gibi gelişmelerin daha fazla işin robotlar tarafından yapılmasına sebep olacağını söyleyen CEO "İnsanlar neticede 3 hatta 4 günlük hafta sonu tatili yapabilir mi? Tabii ki." dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği