Richard Branson ve Bill Gates’ten temiz ‘etler’ operasyonu

Dünyanın en büyük tarım şirketlerinden Cargill Inc., Bill Gates ve diğer birkaç iş adamıyla iş birliği yaparak 'temiz et' üretmeyi amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Et yemekten vazgeçemiyor ama et yeme fikrinden de rahatsızlık duyuyorsanız haberler iyi. Dünyanın en büyük küresel tarım şirketlerinden Cargill Inc., Bill Gates ve diğer büyük iş adamlarıyla iş birliği yaparak, kendi kendini üreten hayvan hücrelerinden et elde etmek ve daha ‘temiz’ bir protein kaynağından beslenme konusunda artan talebi karşılamak üzere yola çıktı.

San Francisco merkezli girişimin web sitesinde yapılan açıklamaya göre, hayvanları öldürmeden hayvan hücrelerinden et, tavuk ve ördek üreten Memphis Meats; Cargill, Gates ve milyarder Richard Branson gibi yatırımcılar sayesinde 17 milyon Dolar elde etti. Yatırım toplama süreci, risk sermayesi şirketi DFJ tarafından yönetildi. Branson, Bloomberg News tarafından yöneltilen soruları cevapladığı mailde “Memphis Meats’e katkıda bulunduğum için oldukça heyecanlıyım. İnanıyorum ki 30 yıl içinde et yemek için hayvanları öldürmemize gerek kalmayacak. Bütün et ihtiyacımız ‘temiz’ ve bitki kökenli olacak, tadı ise tamamen aynı kalacak üstelik çok daha sağlıklı olacak.” dedi.

Memphis Meats’in kurucu ortağı ve baş yöneticisi Uma Valeti, “Birçok kişi et yemeyi seviyor. Et birçok kültürün ve geleneğin temelinde yer alıyor. Fakat bugün yenen etin elde edilme şekli ve süreci yaşadığımız çevre, hayvan refahı ve insan sağlığı açılarından bir hayli çetrefilli. Bunlar bütün insanların çözmek istediği meseleler.” diyor.

Diğer şirketler de çalışıyor

Şirketin açıklamasına göre, Memphis Meats ‘temiz et hareketi’ adına bugüne kadar 22 milyon Dolar topladı. Cargill Protein‘de çalışan Sonya Roberts yatırım tutarını açıklamaksızın, Cargill’in Memphis Meats’in fonlama sürecinin ilk etabında önemli rol oynadığını belirtti. Başka şirketler de bu konuya oldukça duyarlı. Örneğin ABD’nin en büyük et üreticisi Tyson Foods Inc., dünyanın artan nüfusunun sürdürülebilir şekilde beslenebilmesi için bir girişim sermayesi fonu oluşturdu. Tyson Food Inc., geçtiğimiz Aralık ayında bitki temelli protein üreticisi Beyond Meat‘ten hisse almıştı.

Kaynak: Bloomberg

Et yemekten vazgeçemiyor fakat et yeme fikrinden de rahatsızlık duyuyorsanız haberler iyi. Dünyadaki büyük et üreticileri geleneksel et üretim yöntemlerinden vazgeçerek 'temiz et' üretmenin yollarını arıyor. Dünyanın en büyük küresel tarım şirketlerinden Cargill Inc., Bill Gates ve diğer büyük iş adamlarıyla iş birliği yaparak, kendi kendini üreten hayvan hücrelerinden et elde etmek ve daha 'temiz' bir protein kaynağından beslenme konusunda artan talebi karşılamak üzere yola çıktı. Hayvanları öldürmeden hayvan hücrelerinden et, tavuk ve ördek üreten Memphis Meats; Cargill, Gates ve milyarder Richard Branson gibi yatırımcılar sayesinde 17 milyon Dolar elde etti. Memphis Meats'in kurucu ortağı ve baş yöneticisi Uma Valeti, "Birçok kişi et yemeyi seviyor. Et birçok kültürün ve geleneğin temelinde yer alıyor. Fakat bugün yenen etin elde edilme şekli ve süreci yaşadığımız çevre, hayvan refahı ve insan sağlığı açılarından bir hayli çetrefilli. Bunlar bütün insanların çözmek istediği meseleler." diyor.

1 Yorum

  • Ben de sevindim bu habere, hatta geç bile kalındı, bizde ki girişimcilere de duyurulur. Sermaye bulursam ben bile girerim bu işe çünkü endüstriyel hayvancılığın hayvanlara yaptığı eziyeti unutmam zor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği