Et üreticileri hayvansız ete karşı

ABD’de geleneksel et üreticileri, bitkilerden faydalanan ya da laboratuvarda et üreten girişimlerin ürünlerinin ‘et’ olarak adlandırılmasına karşı çıkıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de et üreticileri ilk kez hayvansız et üreten girişimlerle mücadele etme kararı aldı. Geleneksel et üreticileri, bitkilerden faydalanan ya da laboratuvarda et üreten bu girişimlerin ürünlerinin ‘et’ olarak adlandırılmasına karşı çıkıyor. Şubat ayında ABD Büyükbaş Hayvancılar Birliği (USCA), ABD Tarım Bakanlığına (USDA) gönderdiği 15 sayfalık yazıda ‘et’ olarak satılabilecek ürünlerin sadece yetiştirilip kesilmiş hayvanlardan elde edilen ürünler olması gerektiğini savundu. Birlik, bitki tabanlı ya da laboratuvarda üretilen etlerin tavuk ya da et adı altına satılmasının müşterileri yanlış yönlendireceğini düşünüyor.

Hayvansız et girişimleri ise bu talebe itiraz ederek piyasada benzer ihtiyacı karşılayan benzer ürünler ürettiklerini, bunların farklı isimlerle anılmasına gerek olmadığını söylüyor. Bitki tabanlı et üreticisi Beyond Meat şirketinin CEO’su Ethan Brown “Nasıl ki cep telefonuna ‘çakma ev telefonu’ demiyorsak bizim ürünlerimize de ‘yapay et’ denmesi gerekmiyor.” diyor.

Gıda teknolojisi girişimi Just’ın CEO’su Josh Tetrick ise teknoloji şirketleriyle et endüstrisinin, etin geleceğini yaratmak için birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Just 2015’te ürettiği yumurtasız mayoneze de mayonez diyebilmek için mahkeme davalarıyla uğraşmak zorunda kalmış ancak neticede ürününe mayonez deme hakkını elde etmişti. Tetrick “Et endüstrisinin liderleri dünyaya hayvan proteinini sürdürülebilir bir şekilde sunmak istiyor. Bu aslında ortak çıkar anlamına geliyor.” diyor.

Et üreticileri yöntem konusunda kararsız

Büyükbaş Hayvancılar Birliği (USCA) et tanımını daraltmak istese de ABD’de daha fazla nüfuza sahip olan Ulusal Büyükbaş Hayvancıların Et Birliği (NCBA) konuya farklı bir açıdan bakıyor. NCBA, hayvansız etlerin de et kategorisinde tanımlanmasını ve bu girişimlerin de diğer et üreticileriyle aynı düzenlemelere tâbi olmasını istiyor. Birlik böylece küçük şirketlerin AR-GE çalışmalarının yavaşlayacağını öngörüyor.

Hayvansız et girişimleri ise vazgeçmeye niyetli değil. Üstelik pek çok büyük şirket ve tanınmış risk sermayedarı bu şirketlere yatırımda bulunuyor. Impossible Foods ve Beyond Meat gibi şirketler bitki tabanlı et üretip satarken, Memphis Meats, Just ve Mosa Meats şirketleri laboratuvarda ürettikleri etleri piyasaya sunmak için yarış halinde.

Raflarda yerini alıyor

Memphis Meats, daha önce Bill Gates ve Richard Branson gibi ünlü girişimcilerin yanı sıra, büyük gıda firmaları Tyson Foods ve Cargill’in de desteğini arkasına almıştı. Tyson ayrıca marketlerde bitki tabanlı hamburger, tavuk ve sosis satan Beyond Meat şirketinin de yüzde 5’ini satın almıştı. Impossible Foods ise uzunca bir süre ürünlerini sadece restoranlarda satmış, Nisan ayından itibaren ise New York, New Jersey ve Illinois’de 140 farklı noktada 2 Dolar’lık sandviçlerini satmaya başlamıştı.

Just ise bu yıl içinde laboratuvarda ürettiği etleri piyasaya sunmayı planlıyor. Memphis Meats ve Mosa Meats ise kendilerine hedef olarak 2021’i belirledi. Mosa Meats CEO’su Peter Verstrate “Yağ dokusu ve renk üretme konusunda ilerleme kaydettik. Ayrıca serum kullanmadan et geliştirme konusunda da ilerledik. Ancak henüz ürünleri piyasaya sunmaya hazır değiliz” diyor.

Hayvancılığın doğaya zararları

Hayvansız et üreten şirketlerin en büyük savunması, hayvancılık endüstrisinin doğaya verdiği zararın önüne geçme iddiaları. Hayvancılık bugün sona erse, tüm dünyada tarım alanları yüzde 75 azaltılabilir ve kalan yüzde 25’lik alanda üretilen bitkisel ürünlerle tüm insanlar beslenebilirdi. Hayvancılık ayrıca toplam sera gazı salınımının yüzde 18’ini gerçekleştiriyor ve dünyanın su kaynaklarının yüzde 70’ini kullanıyor.

Girişimler et alternatiflerini geliştirdikçe bu tartışmanın da büyümesi kaçınılmaz gibi duruyor.

Kaynak: Business Insider

ABD’de et üreticileri ilk kez hayvansız et üreten girişimlerle mücadele etme kararı aldı. Geleneksel et üreticileri, bitkilerden faydalanan ya da laboratuvarda et üreten bu girişimlerin ürünlerinin ‘et’ olarak adlandırılmasına karşı çıkıyor. Girişimler ise ürünlerinin, görüntü ve tat olarak hayvansal etten bir farkı olmadığını, piyasada aynı talebe hizmet verdiğini ve hayvancılığa göre daha çevre dostu olduğunu savunuyor.2 yanıt

  1. Mandroid avatarı
    Mandroid

    5 veya 10 yıl içinde tükettiğimiz etlerin asıllarını görebiliriz, isteğe göre ve daha lezzetli. Ayrıca böbrek, karaciğer vb. yan ürünler de buna dahil olabilir.

  2. Kadirhan Öztürk avatarı
    Kadirhan Öztürk

    Toprağın ve suyun geleceği açısından çok önemli bir haber.

Yorumunuz: