Virgin Galactic yeniden uzaya dönüyor

İngiliz uzay turizmi girişimi Virgin Galactic, 16 ay önceki trajik kazanın ardından yeni bir SpaceShipTwo uzay aracı üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ünlü Girişimci Richard Branson’ın uzay seyahatlerine yönelik çözümler geliştiren şirketi Virgin Galactic, 31 Ekim 2014 tarihinde VSS Enterprise adlı aracıyla gerçekleştirdiği deneme seferinde uçuş cihazlarının bozulması sonucu California Çölü’ne düşmüş; pilot ağır yaralanmış, yardımcı pilot ise hayatını kaybetmişti. Kaza sonrası yapılan araştırmalar sonucu olayın uzay aracının donanım ya da tasarımından değil; yardımcı pilotun yaptığı bir hatadan kaynaklandığı ortaya çıkmıştı.

Bu bilgiler ışığında çalışmalarına devam eden İngiltere merkezli Virgin Galactic, yeni uzay aracının tasarımında eski aracın biraz daha geliştirilmiş bir versiyonunu üretmeye karar verdi. VSS Unity adı verilen yeni araç olaydan 16 ay sonra ilk test uçuşuna hazırlanıyor.

Basın toplantısında konuşan Virgin Galactic CEO’su Richard Branson “Beni ve ekibimizi bu işi yapmaya iten, ortaklarımız ve arkadaşlarımızla bizi bir arada tutan şey, birlikte çalışarak şimdiye kadar sadece hayal edilebilen bir şeyi yapıp uzayı erişilebilir kılabileceğimize dair inancımız. Bunu yaparak da kesinlikle Dünya’yı olumlu bir yönde değiştirebiliriz” şeklinde konuştu.

Henüz uçmaya hazır değil

VSS Unity’nin tanıtımı gerçekleşmiş olmasına rağmen daha uzunca bir süre yerde kalmaya devam edecek. Çünkü uzun bir test sürecinden geçmesi gerekiyor. Yetkililer ilk uçuş için bir tarih vermekten kaçınıyor.

vss-unity2

2004 yılında, uzay seyahati konusu konuşulmaya başladığında çok yakında insanların uzay gemisine binip gidecekleri hayal ediliyordu. Ancak yıllar süren çalışmalar ve başarısızlıklar gösterdi ki uzaya gitmek sanıldığı kadar basit değil. Özel uzay uçuş programlarına yönelik Ansari X Ödülü Başkanı Peter Diamandis bunu “Çok daha hızlı ilerlemeyi bekliyordum. Ancak burada fiziğin ve paranın gerçeklikleriyle yüz yüzeyiz.” şeklinde açıklıyor. Yine de ümitli konuşan Diamandis “İlerleyeceğimize hiç şüphe yok. Yeni bir endüstrinin daha başlarındayız” dedi.

Yeni Projeler

Virgin Galactic CEO’su Richard Branson buluşmada yeni projelerinden de bahsetti. İnsanlığın dünya dışında kurduğu ilk yerleşim olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bir kaç yıllık ömrü kaldığını hatırlatan Branson, Virgin Galactic’in bu yapının yerini almaması için hiçbir sebep olmadığını belirtti.

ABD’li bir Senatör ile Dünya çevresindeki gök cisimleri üzerine konuştuğunu söyleyen Branson, Virgin Galactic’in dünyanın etrafını saran uzay çöplüğü konusunda yardımcı olabileceğini söylediğini ve bu konuda olumlu cevap aldığını da sözlerine ekledi.

Virgin Galactic basına tanıttığı SpaceShipTwo serisine ait yeni aracıyla uzay turizmi hayalini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.  Şirketin Uluslararası Uzay İstasyonu ve Dünya yörüngesindeki uzay çöplüğü için de projeleri bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği