Uzay turistlerinin seyahat öncesi eğitim alması gerekecek

Richard Branson'ın uzay şirketi Virgin Galactic, turistleri uzaya götürme yolunda önemli bir başarıya imza attı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Richard Branson uzaya gitmeye bir adım daha yaklaştı. Branson’ın 10 yıldan fazla bir süre önce turistleri uzaya getirip götürme hedefiyle kurduğu Virgin Galactic adlı şirket Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nde bir tane daha test uçuşu gerçekleştirdi.

Kanatlı uzay aracı SpaceShipTwo Unity motorunu sadece 31 saniyeliğine çalıştırarak ikinci kez ses hızını aşmış oldu. Branson, uçuştan sonra kendisiyle gerçekleştirilen röportaj sırasında “Bugün büyük, çok büyük bir adım attık.” ifadesini kullandı.

Yapılan açıklamaya göre şirket önümüzdeki altı hafta içinde tekrar test uçuşu gerçekleştirmeyi planlıyor. O test uçuşundan bir sonraki sefer ise artık uzaya çıkmayı planlıyor ancak bu aracın test uçuşlarında sergileyeceği performansa bağlı.

Bilet fiyatı 250 bin Dolar olan Virgin Galactic’e şimdiden 700 kişi başvurdu bile. Branson da uzaya gidecek ilk isimler arasında yer alacağını açıkladı. 67 yaşındaki Branson bu yıl içinde gerçekleşmesi muhtemel uçuşa hazırlanmak amacıyla bisiklete biniyor, sabah ve akşamları tenis oynuyor, yolcuların SpaceShipTwo’da tecrübe edeceği ekstra yer çekimi kuvvetine vücudunu alıştırmak ise bir santrifüjde alıştırma yapıyor.

Blue Origin de boş durmuyor

Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin ise bu yılın sonunda insanlı ilk test uçuşlarını gerçekleştirmeyi hedefliyor. “Bu iki şirket hemen hemen aynı zamanlarda uzaya insan göndermiş olacak” diyen Branson uzaya gitme konusunda yarış içinde olmadıklarını, asıl önemli olan noktanın yolcuların güvenli ve sağlıklı olması olduğunu belirtiyor.

Virgin Galactic’in aksine Blue Origin henüz uzay için bilet fiyatı belirlemedi. Branson’a göre “Ne kadar çok uzay aracı inşa edilirse fiyatlar o kadar makul hale gelecek. Piyasa büyüdükçe de uzayda ilerlerken heyecan verici şeyler yapma konusunda yatırım yapmak için daha fazla kaynağa sahip olacağız.”

Yıllardır uzaya gitmek için çabalayan Branson, altı yolcu ve iki pilot taşıma kapasiteli büyük bir uzay aracı yapmaya çalışıyor. Ancak uzay programında bu zamana dek çok sayıda terslikle karşılaşıldı. Program yıllarca ertelendi. Hatta 2014 yılında SpaceShipTwo’nun önceki versiyonu uçuşun yarısında parçalara ayrılıverince yardımcı pilot Michael Alsbury hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Washington Post

Bünyesinde 350'den fazla şirket barındıran Virgin Grup'un CEO'su Richard Branson'ın uzay şirketi Virgin Galactic, uzaya turist götürmeye bir adım daha yaklaştı. Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya'daki Mojave Çölü'nde bir test uçuşu daha gerçekleştiren şirketin turistleri bu yıl içinde uzaya götürmek gibi iddialı bir hedefi var. Uzay yolculuğunun maliyeti ise bilet başına 250 bin Dolar olarak açıklandı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği