Haftanın Özeti: 121

13 – 19 Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

İş dünyasına yönelik Fast Company dergisi tarafından 10 yıldır düzenli olarak hazırlanan ‘Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri’ listesi binlerce kuruluş arasından dünyaya farklılıklar sunan örnekleri ayıklıyor. Bu yıl 50 şirketin seçildiği listede en önemli kriter şirketin dünya çapında ve kendi sektöründe yarattığı etki. Üstelik sadece ‘klasikleri’ de içermiyor.

Finlandiya, bir süredir gündemi meşgul eden vatandaşlık maaşı konusunu test etmeye karar vermişti. Otomasyonla birlikte işini kaybedecek milyonlarca insana alternatif bir çözüm olarak görülen vatandaşlık maaşının nasıl uygulanabileceği ya da uygulanırsa sonuçlarının ne olacağı henüz bilinmiyor. Bunu test etmek için 2 bin işsiz vatandaşına 2 yıl boyunca ayda 560 Avro (yaklaşık 2 bin 200 TL) vermeyi kararlaştıran ülke bu alanda tüm dünyaya örnek olmak istiyor. Ancak bu durumdan memnun olmayanlar da var. Örneğin Finlandiya’nın en büyük işçi sendikası SAK, bu yöntemin işe yaramaz olduğunu, insanları tembelliğe ittiğini ve ekonomik olmadığını savunuyor.

Amazon’daki yağmur ormanlarının üzerinde drone uçuran araştırmacılar, Stonehenge benzeri yüzlerce yapı keşfetti. Brezilya’da tarih öncesi yerleşimcilerin ormanlık alanları temizleyerek devasa boyutlarda yapılar inşa ettiği de bu bulgular sayesinde ilk kez ortaya kondu. Eldeki veriler, çevre bilimcilerin sıklıkla andığı ‘el değmemiş’ yağmur ormanlarının sanıldığı kadar el değmemiş ve eski olmadığını gösteriyor. Arkeologların, geoglif adını verdiği yapıların sıfır yılına ait olduğu tahmin ediliyor. Yapıların işlevi tam olarak bilinmiyor ancak İngiltere’de bulunan meşhur Stonehenge’e olan şekil benzerliği, bu alanların halk toplantıları ya da ritüeller için kullanılmış olabileceğini düşündürüyor.

Heyecanlanacak çok şey var!

Fransa’nın başkenti Paris, trafik ışıklarının sayısını azaltarak trafikteki sıkışıklığı ve yaşanan kazaları azaltmayı hedefliyor. Daha önce Fransa’nın bazı şehirlerinde uygulanan ve başarılı olan yönteme 40 trafik ışığını kaldırarak başlayan şehrin hedefi 2018’in sonuna kadar 200 trafik lambasını söndürmek

Bunu yapmalarının sebebi, Paris’te her yıl gerçekleşen kazalarda yaklaşık 150 kişi hayatını kaybetmesi ve 1200 kişi yaralanması.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un‘un üvey ağabeyi Kim Jong-nam, Malezya’da havalimanında ‘spreyle yüzüne bir sıvı püskürtülerek’ uğradığı enteresan bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Malezya parlamentosundan adının açıklanmasını istemeyen bir vekil ölen kişinin Kim Jong-nam olduğunu doğruladı. Kuzey Kore’nin eski Lideri Kim Jong-il ile Güney Koreli Oyuncu Sung Hae-rim‘in evlilik dışı ilişkilerinden dünyaya gelen Kim Jong-nam, 2011’de bir suikasttan kurtulmuştu.

AFP/Getty Images

Güney Fransa’da bir iş adamın eşinden sakladığı ilişkisi, Uber’de bulunan bir yazılım hatası sonucu ortaya çıktı. Eşinin telefonunu kullanarak bir kez Uber çağıran adam daha sonra uygulamayı kendi telefonundan kullanmaya devam etti. Eşinin iPhone’undan çıkış yapmış olmasına rağmen, adamın yolculukları ile ilgili bilgiler eşine gönderilmeye devam etti. Bu bildirimleri takip ederek eşinden şüphelenen kadın, daha sonra adamın ilişkisini öğrendi. Çift bu olay üzerine ayrılınca adam Uber’i dava etmeye karar verdi.

Dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri üreticisi Unilever, Asyalı inovatif girişimcilere işbirliğini teşvik etmek için Singapur’da bir paylaşımlı ofis açtı. Level3 adındaki merkezin başlangıç aşamasında 50’den fazla girişime evsahipliği yapması hedefleniyor.

Henüz Lady Gaga’nın Super Bowl’da yaptığı drone şovunu sindirememişken bir yenisi Çin’de yapılan Lantern Festivali‘nden geldi. Bin adet drone’un gökyüzünü aydınlattığı gösteri aynı zamanda geçtiğimiz yıl Intel’in 500 drone’lu rekorunu da geride bırakmış oldu.

Mizah dergisi Gırgır, son sayısında Hz. Musa’ya hakaret içeren bir karikatürün yayınlanması sonrasında kapatıldı. Yayıncı şirketin avukatı yaptığı açıklamada derginin kapatılmasına ve dergide çalışan herkesin işten çıkarılmasına karar verildiğini belirtti. Gırgır’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilemeyen bu ‘berbat’ karikatür nedeniyle incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz” denildi. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, dergi hakkında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak” suçundan ötürü soruşturma açıldığı bildirildi (derginin Twitter hesabı da kapatıldı).

1972’de yayın hayatına başlayan Gırgır’ın kapatılmasıyla bir efsane tarihe karıştı.

63 yaşındaki efsane erkek dergisi Playboy, geçtiğimiz yıl son verdiğini duyurduğu çıplak kadın fotoğraflarını kullanmaya yeniden başlayacağını duyurdu. Derginin kurucusu olan Hugh Hefner’in oğlu Cooper Hefner, çıplaklıktan vazgeçme kararının hata olduğunu ve köklerine geri döneceklerini açıkladı.

Playboy’da işler iyi gitmemiş olacak ki yeni sayının başlığını “Çıplaklık normaldir” yazarak niyetleri bozdu.

Kağıdı-kalemi hazır edin: Indiana Jones‘un peşinde koşacağı ve henüz keşfedilmeyi bekleyen oldukça değerli hazinelerin varlığından haberdar olmanızın vakti geldi. Örneğin, 200 kasa değerli taş ve elmas ile Sumatra’da batan Portekiz gemisi Flor de la Mar, tüm hazinesi ile birlikte hala denizin altında yatıyor. Bir başka örnek ise Cengiz Han’ın mezarı. Moğolistan’da olduğu düşünülen mezar paha biçilmez hazinesi ile birlikte gözlerden uzak bir köşede keşfedilmeyi bekliyor. Biraz daha doğuya giderseniz Çin’in kayıp hazinesi olan krallık mührünü aramaya başlayabilirsiniz.

2017 Kira Ödenebilirlik Endeksi‘ne bağlı olarak yayınlanan rapor dünyanın en yüksek kiralı şehirlerini sıralıyor. Tek kişilik ve aile olarak kazanç ve kira giderlerinin hesaplandığı raporda birinci sırada ABD’nin San Francisco şehri yer alıyor. Bol yokuşlu bu diyarda yaşamak isteyen bir kişinin aylık bin 670 Paund’u (yaklaşık 7 bin 500 TL) gözden çıkarması gerekiyor. Başka (pahalı) seçenekler de var elbet.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği