Haftanın Özeti: 121

13 – 19 Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Wall Street‘ten Jeffrey Tarrant, son 30 yıl içinde korunma amaçlı yatırım fonları olarak da bilinen hedge fonlarına yatırım yapmış bir işadamı. Tarrant, yapay zeka ve dijital para birimlerine dayalı fikirler üzerine kurulu hedge fonlarını keşfedip, bu fonların ‘Üçüncü Dalga’ olarak adlandırdığı bir devrimin başlangıcı olduğuna inanıyor. Bu inanışa sahip tek iş adamı Terrant değil, bu sebeple yapay zeka ve Bitcoin’in can verdiği fonlar hızla güven kazanmaya devam ediyor.

Dünyadaki elektronik ödemelerin yarısından fazlasını yöneten Visa, teknoloji devi IBM‘in Watson yapay zekasıyla işbirliği yapmaya hazırlanıyor. Watson’ın şeylerin interneti ağı etrafında gerçekleşecek işbirliği pek çok cihazın ödeme yapmaya uyumlu hale gelmesini ve uzun vadede nakit kullanmadan alışveriş yapmayı sağlamayı amaçlıyor.

(Cüzdansız belki ama) cep telefonsuz asla yaşayamayacak olan günümüz insanlarını fark eden [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]bankalar, banka kartlarına veda hazırlığı yapıyor.[/inlinetweet] ABD’de en fazla ATM’si bulunan JPMorgan Chase bankası, Miami ve San Francisco gibi bölgelerde bulunan yüzden fazla ATM’sine kurduğu uygulama sayesinde müşterilerinin banka kartı veya şifre kullanmadan akıllı telefonlarla para çekebilmesini sağlıyor. Yıl sonuna kadar Bank of America ve Wells Fargo da tüm makinelerine kartsız işlem seçenekleri sunmayı hedefliyor.

E-ticaretin yaygınlaşması, geçtiğimiz 10 yılda mağazaları tehdit etmeye başladı. 2015’te bir startup olarak EBay’in yöneticileri tarafından kurulan Oak Labs, bu tehdidi ortadan kaldırmaya odaklanmış durumda. San Francisco merkezli şirket, mağazalarda müşterilerin en çok şikayetçi olduğu deneme kabinleri için akıllı aynalar üretiyor. Araştırmalar deneme kabinlerini kullanan müşterilerin alışveriş yapma olasılığının sadece mağazayı gezenlerinkinden yaklaşık 7 kat fazla olduğunu gösteriyor. Akıllı aynalar ürünlerin etiketini okuyarak aynanın ardındaki dokunmatik ekran sayesinde müşteriye birbirini tamamlayan ürünlerle ilgili önerilerde bulunuyor.

Bank Innovation 6 yıldır bankacılığın geleceğini belirleyen en özgün ve yaratıcı finans hizmeti şirketlerinin listesini çıkarıyor. Bu yıl listenin ilk sırasında Alibaba bünyesinde yer alan ve uluslararası genişlemeye verdiği önemle dikkat çeken Ant Financial yer alıyor. Ardından, 5 açık kaynaklı blok zinciri projesi ile Hyperledger geliyor. Üçüncü sırada olan Ethereum, kullanıcıların kendi verilerini kontrol ettikleri yeni bir internet anlayışı ile dünya çapında banka müşterisi olmayan 2,5 milyar insanı da finansal hayatın bir parçası yapmayı hedefliyor. Listenin devamı için de sizi şuraya alalım.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği