Haftanın Özeti: 121

13 – 19 Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Seasteading Enstitüsü’nin yöneticisi Randolph Hencken okyanusa yüzen şehirler inşa etmeyi planlıyor. Fransız Polinezyası’nın yakın zamanda yayınladığı bir genelgeyle birlikte Güney Pasifik Adaları civarında dünyanın ilk yüzen şehirleri inşa edilecek.

Yüzen şehirlerin 2020 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Hollywood’da bir efsane olarak anılan Steadicam’in kamera dengeleme aygıtının akıllı telefonlar için uyarlanmış sürümlerine bir yenisi daha ekleniyor. ‘Steadicam Volt Smart Phone Stabilizer’ adı verilen portatif alet, drone şirketi Yuneec ortaklığı ile üretiliyor. Kickstarter kampanyası dahilinde ürünü 139 Dolar‘a satın alabilirsiniz (ürünün mağaza fiyatı 199 Dolar olacak).

https://www.youtube.com/watch?v=gIZCCP8KBjY

Skelmet isimli şirket 3D yazıcı ile kişiye özel spor güneş gözlükleri üretiyor. Gözlüklerin yazıcıda kişiye özel olarak üretilebilmesi için 3D fit teknolojisi denilen, kişinin kafasındaki 86 noktanın taranarak analiz edilmesi gerekiyor. Skelmet bu iş için farklı dükkanlarla işbirliği içinde, çeşitli spor mağazalarında bulunan uzmanlar, kafa analizlerinin yapılması için müşterilere yardımcı oluyor. Indiegogo’dan erken sipariş verenler 230 Dolar‘a bu gözlüklerden birine sahip olabilir, zira sonrasında fiyatın 350 Dolar‘dan başlaması planlanıyor.

Bu yaz yolunuz Dubai’ye düşerse, otonom bir drone ile seyahat etme imkanı yakalayabilirsiniz. Dünya Devlet Yönetimi Zirvesi‘nde Dubai Karayolları ve Ulaşım Ajansı Yöneticisi Mattar al-Tayer tarafından tanıtılan drone ile taşıma hizmeti türünün ilk örneği. Tek kişilik drone, önceden belirlenmiş noktalar arasında yolcularını pilotsuz olarak taşıyacak. Hizmetin Temmuz ayında kullanıma sunulması bekleniyor.

Toplu ulaşım araçlarının henüz yalnızca yüzde 1’i elektrikle çalışıyor. Ancak endüstrinin oldukça küçük bir parçasını oluşturan elektrik aynı zamanda en hızlı gelişen yakıt formu. Elektrikli otobüs üreticisi Proterra elektrikli otobüslerin önümüzdeki 10 yıl içerisinde piyasanın hakimi olacağı görüşünü savunuyor. Dayanağı ise elektriğin dizelden daha ucuz olması.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...