Drone ile ulaşım bu yaz Dubai’de

Dubai bu yaz dünyanın ilk otonom drone seyahati hizmetini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Hizmetin detayları geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yaz yolunuz Dubai’ye düşerse, otonom bir drone ile seyahat etme imkanı yakalayabilirsiniz. Dünya Devlet Yönetimi Zirvesi‘nde Dubai Karayolları ve Ulaşım Ajansı Yöneticisi Mattar al-Tayer tarafından tanıtılan drone ile taşıma hizmeti türünün ilk örneği. Tek kişilik drone, önceden belirlenmiş noktalar arasında seyahat edecek. Hizmetin Temmuz ayında kullanıma sunulması bekleniyor.

Al-Tayer “Bu sadece bir model değil, bu aracı Dubai semalarında uçurarak denemeleri gerçekleştirdik.” diyor. Kullanılacak olan drone, Çin tarafından üretilen EHang 184 modeli. İlk olarak CES 2016’da tanıtılan araç, geçtiğimiz yaz Las Vegas’ta da deneme uçuşları gerçekleştirmişti. 225 kg ağırlığındaki kişisel hava aracı, 100 kilograma kadar bir yolcuyu ve onun küçük valizini taşıyabiliyor.

EHang 184, tek şarjda 50 km yol kat edebiliyor. Aracın maksimum hızı saatte 160 km’yi buluyor. Ancak Dubai’deki servis saate 100 km hızla hizmet verecek.

Yayınlanan tanıtım videosu ve rapor dışında servisle ilgili çok fazla bilgi bulunmuyor. Dubai Sivil Havacılık Yönetimi’nin servisi incelediği ve bu servisin 4G internet ile uzaktan kontrol edileceği belirtiliyor.

Diğer girişimler

Uçan kişisel araç ya da uçan araba sektöründe EHang şu anda lider konumunda bulunuyor. Airbus da bu yılın sonuna kadar bir yolcu drone’u geliştirmeyi amaçlıyor ancak bu aracın EHang gibi bir tanıtım sürüşü yapması 2020’yi bulabilir. Öte yandan Uber’in de benzer bir projesi olduğu ve bu proje kapsamında eski bir NASA mühendisini kadrosuna kattığı biliniyor. Son olarak, Google’ın kurucularından Larry Page’in ZeeAero adlı girişimle kişisel hava aracı geliştirme çabaları olduğu ifade ediliyor. Yakın gelecek, uçan otomobil hayalinin gerçekleşmesine sahne olabilir.

Kaynak: Mashable

Bu yaz yolunuz Dubai'ye düşerse, otonom bir drone ile seyahat etme imkanı yakalayabilirsiniz. Dünya Devlet Yönetimi Zirvesi'nde Dubai Karayolları ve Ulaşım Ajansı Yöneticisi Mattar al-Tayer tarafından tanıtılan drone ile taşıma hizmeti türünün ilk örneği. Tek kişilik drone, önceden belirlenmiş noktalar arasında seyahat edecek. Hizmetin Temmuz ayında kullanıma sunulması bekleniyor. Kullanılacak olan drone, Çin tarafından üretilen EHang 184 modeli. 225 kg ağırlığındaki kişisel hava aracı, 100 kilograma kadar bir yolcuyu ve onun küçük valizini taşıyabiliyor. EHang 184, tek şarjda 50 km yol kat edebiliyor. Aracın maksimum hızı saatte 160 km'yi buluyor. Ancak Dubai'deki servis saate 100 km hızla hizmet verecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği