Dubai Polisi göklerden gözleyecek

Bir süredir lüks devriye araçları, otonom drone'lar ve robot görevli kullanan Dubai Polisi, yakın zamanda Hoverbike kullanarak göklerden denetleme yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Göklerde gezinen taksileriyle, havaalanında kurulacak yüz tanıma sistemiyle Dubai, ‘Gelecek Şehri’ olma konusunda emin adımlarla ilerliyor. Şimdi de Dubai Polisi göklerde Hoverbike ile denetlemeye yapacak. Bir süredir lüks devriye arabaları, otonom drone’lar ve robot görevli kullanan Dubai Polisi, yakın zamanda yaptığı açıklamada Hoverbike kullanan polis yetkililerinin göklerde uçacağını belirtti.

Polis kuvvetleri, yeni Hoversurf Scorpion’ı Gitex Teknoloji Haftası kapsamında görücüye çıkardı. Hoverbike’lar, acil müdahale gerektiren durumlarda kullanılacak. Böylece polis yetkilileri sıkışık trafiğe girmek durumunda kalmayacak.

İtfaiyeye de yardım edecek

Rus yapımı Scorpion, tamamen elektrikli ve yaklaşık 275 kilogram taşıyabiliyor. Tek bir şarjla 25 dakika boyunca kullanılabiliyor. Ayrıca araç, yaklaşık 6 kilometre boyunca otonom şekilde uçabiliyor. Hoversurf’ün konsept araçlarından Scorpion-3‘te, pilotun kontrolü kaybetmesini, fazla yavaş ya da hızlı gitmesini engelleyen gömülü bir güvenlik sistemi mevcut. Dubai Polisi’nin kullanacağı modelde bu güvenlik özelliklerinin olup olmayacağı bilinmiyor. Hoversurf CEO’su Alexander Atamanov, Facebook’ta paylaştığı bir gönderide, Dubai Polisi ile anlaştıklarını, Dubai’de kullanılmak üzere Scorpion’un seri üretimini yapacaklarını açıkladı. Polisin kullanacağı Hoverbike’lar, Dubai İtfaiye Teşkilatı’nın yangınlarla mücadele etmesine de yardımcı olarak acil durumlara bilim-kurgu yapımlarında görmeye alışkın olduğumuz tarzda çözümler getirecek.

Kaynak: Mashable

Bir süredir lüks devriye araçları, otonom drone'lar ve robot görevli kullanan Dubai Polisi, yakın zamanda Hoverbike kullanarak göklerden denetleme yapacak. Hoverbike'lar, acil müdahale gerektiren durumlarda kullanılacak. Böylece polis yetkilileri sıkışık trafiğe girmek durumunda kalmayacak. Rus yapımı Scorpion, tamamen elektrikli ve yaklaşık 275 kilogram taşıyabiliyor. Tek bir şarjla 25 dakika boyunca kullanılabiliyor. Ayrıca araç, yaklaşık 6 kilometre boyunca otonom şekilde uçabiliyor. Polisin kullanacağı Hoverbike'lar, Dubai İtfaiye Teşkilatı'nın yangınlarla mücadele etmesine de yardımcı olarak acil durumlara bilim-kurgu yapımlarında görmeye alışkın olduğumuz tarzda çözümler getirecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği