Dubai Havaalanı’ndan yenilikçi bir güvenlik kontrolü

Dubai Uluslararası Havaalanı, havaalanlarındaki güvenlik kontrolü sistemine bir yenilik getirerek, yüz tanıma özelliğine sahip kameralarla kontrol yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dubai Uluslararası Havaalanı, havaalanlarındaki güvenlik kontrollerinde oluşan tatsız karmaşayı önlemek adına yeni bir fikir buldu. Yolcular, güvenlik kontrolü için yüz tanıma özelliği olan kameralarla donatılmış bir ‘sanal akvaryum’dan geçecek.

The National‘daki bir habere göre, sanal akvaryumun şekli bir tünele benziyor. Tünelin içinde yüz ve göz taraması yapabilen 80 adet kamera var. Duvarlardaki görseller istendiği zaman değiştirilip çöl, manzara ya da reklam gösterilebiliyor. Yolcu, tünelin sonuna geldiğinde ya ‘İyi yolculuklar’ yazan bir onay ile ya da güvenliğe haber veren kırmızı bir uyarı ile karşılaşıyor.

Akvaryum, sadece yüz tanıma teknolojisini gizlemek için kullanılmıyor. Yolcular geçerken etraflarına bakındığı için taramanın kalitesini de arttırmış oluyorlar. Proje, Emirates adlı havayolu şirketiyle iş birliği içinde geliştiriliyor. Dubai Uluslararası Havaalanı, bu yenilikçi güvenlik kontrol sistemini 2018 yazında havaalanındaki Terminal 3’e kurmayı planlıyor. Havaalanındaki diğer terminallere ise 2020 yılına kadar tüneller inşa edilecek. Bu yenilikçi fikir, Dubai Uluslararası Havaalanı’ndan geçen yolcu sayısının her yıl artmasıyla ortaya çıktı. 2020 yılına gelindiğinde, Dubai’deki tüm havaalanlarından 124 milyon kadar insan geçmesi bekleniyor.

Yüz tanıma sistemi yaygınlaşıyor

Yüz tanıma sisteminin havaalanlarında güvenlik amaçlı kullanımı gitgide artıyor. Örneğin; Delta adlı havayolu şirketi bagaj işlemlerini hızlandırmak için bu teknolojiyi kullanıyor. ABD’deki havaalanlarına yeni gelen bir biyometrik çıkış sistemi ise, ülkeden ayrılan ve vizeye tabi olan yolcuları takip ediyor. Fakat hızla yayılan bu teknoloji yüzünden mahremiyet konusunda endişeler ortaya çıkıyor. Google ve Facebook, kendi yüz tanıma sistemleri yüzünden davalarla uğraşıyor. Yüz tanıma teknolojisinin artılarının eksilerinden fazla olup olmadığı tartışılıyor.

Kaynak: The Verge

Dubai Uluslararası Havaalanı, havaalanlarındaki güvenlik kontrollerinde oluşan tatsız karmaşayı önlemek adına yeni bir fikir buldu. Yolcular, güvenlik kontrolü için yüz tanıma özelliği olan kameralarla donatılmış bir ‘sanal akvaryum’dan geçecek. Sanal akvaryumun şekli bir tünele benziyor ve tünelin içinde yüz ve göz taraması yapabilen 80 adet kamera var. Duvarlardaki görseller istendiği zaman değiştirilip çöl, manzara ya da reklam gösterilebiliyor. Yolcu, tünelin sonuna geldiğinde ya ‘İyi yolculuklar’ yazan bir onay ile ya da güvenliğe haber veren kırmızı bir uyarı ile karşılaşıyor. Akvaryum, sadece yüz tanıma teknolojisini gizlemek için kullanılmıyor. Yolcular geçerken etraflarına bakındığı için taramanın kalitesini de arttırmış oluyorlar. Dubai Uluslararası Havaalanı, bu yenilikçi güvenlik kontrol sistemini 2018’in yazında havaalanındaki Terminal 3’e kurmayı planlıyor. Havaalanındaki diğer terminallere ise 2020 yılına kadar tüneller inşa edilecek.Bir yanıt

Yorumunuz: