Air France bazı havaalanlarında biyometrik biniş test edecek

Air France, ABD'deki iki havaalanında daha biyometrik biniş denemeleri yapacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Air France adlı havayolu  şirketi, New York’taki John F. Kennedy ve George Bush havaalanlarından yapacağı uçuşlarda, yolcuları biniş kartı yerine yüzlerinden tanıyarak uçağa almayı planlıyor. Bu denemenin günde 2 bin 200’den fazla yolcuyla gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. Bu hamle, Air France’nin Amerika’dan kalkan bütün uçaklarına 2020’ye kadar yüz tanıma sisteminin gelmesinde yardımcı olacak.

Şirket, yüz tanıma sistemini Amerika’nın Atlanta, Los Angeles, Dallas, Detroit, Dulles, San Francisco ve Seattle gibi şehirlerinde kullanmaya daha önce başlamıştı. Air France Başkan Yardımcısı Stephane Ormand “Yolcularımız için uçuşu daha az stresli ve daha güvenli hale getirecek olan bu yenilik konusunda heyecanlıyız. Bu yılın sonuna kadar ABD’deki havalimanlarının yüzde 93’üne, 2020’ye kadar da tamamına biyometrik biniş özelliği getirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Birçok havaalanında denemeler sürüyor

Biyometrik biniş özelliğini daha önce 2017’de JetBlue şirketi de denemişti. British Airways hâlâ deniyor. Qantas ise Avustralya’dan yapılan uçuşlarda yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. Delta şirketi, biniş kartı yerine parmak izini denemişti. Dubai Uluslararası Havalimanı’nda yolcular 80 tane kamerayla ve göz tanıma sistemiyle donatılmış tünelden geçerek uçaklarına biniyor.

Kanun yapıcılar düzenleme yapmak istiyor

Havayolu şirketleri yüz tanıma sistemlerini geliştirmeye devam ederken birtakım etik kaygılar da devam ediyor. Bazı kanun yapıcılar sistemde düzenlemeler yapılmasını istiyor ve yapılan bazı araştırmalar yüz tanıma sistemlerinde yüksek hata oranları olduğunu öne sürüyor. Microsoft bile yüz tanıma sistemlerinin ‘istenmeyen sonuçları olup suistimal edilebilir’ olabileceğini kabul etmişti. Yine de Amerika’daki havalimanlarının birçoğunda yüz tanıma sisteminin kullanıldığına şahit olmamız muhtemel görünüyor.

Kaynak: Engadget

Yüz tanıma sistemini Amerika’nın Atlanta, Los Angeles, Dallas, Detroit, Dulles, San Francisco ve Seattle gibi şehirlerinde kullanmaya daha önce başlayan Air France adlı havayolu şirketi, şimdi de John F. Kennedy ve George Bush havaalanlarından yapacağı uçuşlarda, yolcuları biniş kartı yerine yüzlerinden tanıyarak uçağa alacak. Şirketin hedefi, bu yılın sonuna kadar ABD’deki havalimanlarının yüzde 93’üne, 2020'ye kadar da tamamına biyometrik biniş özelliği getirmek. Havayolu şirketleri yüz tanıma sistemlerini geliştirmeye devam ederken konuyla ilgili birtakım etik kaygılar da devam ediyor. Bazı kanun yapıcılar sistemde düzenlemeler yapılmasını istiyor ve yapılan bazı araştırmalar yüz tanıma sistemlerinde yüksek hata oranları olduğunu öne sürüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği