Birleşik Krallık polisinin kullandığı yüz tanıma teknolojisinin hata oranı yüzde 81

Bir araştırma, Birleşik Krallık Metropolitan Polisi'nin kullandığı yüz tanıma teknolojisinin hata oranının yüzde 81 olduğunu gösterdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Essex Üniversitesi’nin hazırladığı rapora göre, Birleşik Krallık’ta ilk kez 2016 yılında Notting Hill Karnavalı’nda kullanılan yüz tanıma teknolojisi o zamandan beri Leicester Meydanı ve Remembrance Sunday (1. Dünya Savaşı’nda ölenleri anma günü) dahil olmak üzere 10 farklı mekanda denendi. Bu mekanlardan 6 tanesinden elde edilen sonuçları inceleyen araştırmacılar, 42 kişinin ‘aranan suçlu’ olarak tespit edildiğini ancak bu 42 kişiden sadece 8 tanesinin gerçekten suçlu olduğunu fark etti. Bu da yüzde 81 oranında hata oranı anlamına geliyor.

Ancak Metropolitan Polisi, teknolojinin doğruluğunu farklı şekilde ölçüyor. Sistemin işleme aldığı yüzlerin tamamını başarılı ve başarısız eşleştirmelerle karşılaştırıyorlar. Bu şekilde bakınca hata oranı yüzde 0,1 çıkıyor. Essex Üniversitesi’nin raporuna cevap niteliğinde konuşan polis memuru Duncan Ball, “Raporun olumsuz ve dengesiz tonu karşısında hayal kırıklığına uğradık.” dedi. Raporun yazarları ise bulguların büyük endişe oluşturduğunu belirterek “2018 yılında da Güney Galler Polisi 2 bin 300 masum insanı yanlışlıkla potansiyel suçlu olarak tanımlamıştı.” dedi.

Olumlu ve olumsuz kullanım örnekleri var

Yüz tanıma teknolojisi kullanımı son yıllarda birden arttı. Büyük etkinliklerin yapıldığı yerlere ya da toplu taşıma merkezlerine yüz tanıma sistemleri kuruluyor. Bu teknolojinin başarılı olduğu örnekler de yok değil. Mesela Washington Dulles Uluslararası Havaalanı’na yüz tanıma teknolojisi sistemi kurulduktan sadece 3 gün sonra yasa dışı şekilde seyahat eden bir yolcu yakalandı. Yine de bu teknoloji çeşitli etik ve yasal ikilemlere sebep oluyor. Örneğin Çin, yüz tanıma teknolojisini etnik azınlıkları gözetlemek ve çocukların sınıf içindeki davranışını takip etmek için kullanıyor.

Bu sırada bazı teknoloji devleri, yüz tanıma teknolojisi hakkındaki endişelerini açık şekilde ifade etti. Mesela Microsoft, Apple ve Google, yüz tanıma teknolojisine doğru dürüst düzenlemeler getirilmesi konusundaki isteklerini dile getirdi. Essex Üniversitesi raporunun da gösterdiği üzere, yüz tanıma teknolojisinin tamamen güvenilir kabul edilmeden önce daha çok geliştirilmesi gerekiyor.

Kaynak: Engadget

Essex Üniversitesi'nin hazırladığı rapora göre, Birleşik Krallık'ta ilk kez 2016 yılında Notting Hill Karnavalı'nda kullanılan yüz tanıma teknolojisi o zamandan beri Leicester Meydanı ve Remembrance Sunday (1. Dünya Savaşı'nda ölenleri anma günü) dahil olmak üzere 10 farklı mekanda denendi. Bu mekanlardan 6 tanesinden elde edilen sonuçları inceleyen araştırmacılar, 42 kişinin 'aranan suçlu' olarak tespit edildiğini ancak bu 42 kişiden sadece 8 tanesinin gerçekten suçlu olduğunu fark etti. Bu da yüzde 81 oranında hata oranı anlamına geliyor. Sistemin işleme aldığı yüzlerin tamamını başarılı ve başarısız eşleştirmelerle karşılaştırarak hata oranını yüzde 0,1 bulan polis ise raporun güvenilir olmadığını söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği