Brexit sonrası İngiltere’de çilekleri robotlar toplayacak

İngiltere'de çilek toplayacak işçi sıkıntısı yaşanması sebebiyle Essex Üniversitesi araştırmacıları çilek toplayan robot geliştirmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere’de çilek üretimi önemli bir endüstri. Ülkede özellikle reçel olarak çokça tüketilen meyve, yıllık 1,1 milyar Sterlin (9,63 milyar Lira) değerindeki yumuşak meyve sektörünün önemli bir parçasını oluşturuyor. Ancak çilek üreticileri yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya. Üretilen çilekleri toplayacak yeterince işçi olmadığı için ürünler tarlada kalıyor. Son yıllarda üretilen çileklerin yaklaşık yüzde 20’si toplanmıyor.

Eskiden çilek toplama işini genellikle Romanya ve Bulgaristan’dan gelen yaklaşık 18 bin mevsimlik işçi yapıyordu. Ancak bu ülkelerde azalan işsizlik oranı artık İngiltere’ye çilek toplamaya gelen kişi sayısını azalttı. Üstelik önümüzdeki yıl Brexit’in gerçekleşmesiyle birlikte artık mevsimlik işçi olarak Birleşik Krallık’ta çalışmak çok daha zor hale gelecek.

Bu sebeple Essex Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden bir ekip, reçel üreticisi Wilkin & Sons ile iş birliği yaparak çilek toplayacak robot geliştirme çalışmalarına başladı. Bu robotların insanların yanında ve tüm hava koşullarında çalışabilmesi planlanıyor. Robotların çilekleri, meyvelere zarar vermeden toplayabilmesinin yanı sıra meyvenin olgunluğunu, hastalığı bulunup bulunmadığını ve boyutlarını da belirleyebilmesi gerekiyor.

İnsan gibi çalışmayı öğreniyorlar

Essex Üniversitesi ekibi şu anda özel bir çilek türü ile çalışıyor. Bu çilekler, robotların olmuş çilekleri tıpkı insanlar gibi tespit edip toplamayı öğrenmesi için kullanılıyor. Robotlar aynı zamanda çevreyle uyumlu çalışmayı da öğreniyor.

Araştırmayı yürüten Vishuu Mohan “Bu alanda yetenekli insanlar için bu işlem çocuk oyuncağı ancak aynı sistemi kendimi geliştirmeye çalıştığımızda aynı işlem görme, dokunma, kuvvet ve hareketin karmaşık bir entegrasyonu haline geliyor. Üstelik robotların öğrenebilmesi ve uyum sağlaması gerekiyor. Değişen ve özel olarak hazırlanmamış ortamda çalışabilmesi için bunlar şart.” diyor.

Mohan çilek toplayan robotların ilk prototipinin birkaç ay içinde hazır olacağını söylüyor.

Kaynak: New Atlas

İngiltere'de büyük bir sektör olan çilek üreticiliği, çilekleri toplayacak işçi bulmakta sıkıntı yaşıyor. Bu sorun Brexit ile birlikte daha da belirgin hale gelecek. Bu yüzden Essex Üniversitesinden araştırmacılar çilek toplayabilen robotlar geliştirmek için çalışmaya başladı. Robotların insanlar gibi çilekleri ezmeden toplayabilmesi gerekiyor. Bunun için görme, dokunma, güç ve hareket gibi bileşenlerin uygun kombinasyonunun sağlanması gerekli. Araştırmacılar ilk prototipi birkaç ay içinde üretmeyi planlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği