Amazon’un filmine 6 dalda Oscar adaylığı

Amazon’un 10 milyon Dolar yatırımla çektiği Manchester by the Sea filmi, ‘en iyi film’ kategorisi de dahil olmak üzere 6 dalda Oscar’a aday gösterildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Salı günü açıklanan Oscar adayları arasında bir ilk bulunuyordu. Amazon’un Manchester by the Sea adlı filmi, bir online mecra tarafından üretilen ve en iyi film dalında Oscar’a aday gösterilen ilk film oldu. Casey Affleck ve Michelle Williams’ın baş rollerini paylaştığı film toplam altı dalda Oscar adayı oldu. Film geçtiğimiz günlerde Altın Küre ödüllerinde de altı dalda ödüle aday gösterilmiş ve Casey Affleck en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi olmuştu.

Amazon, geçtiğimiz yılki Sundance Film Festivali‘nde bu film için 10 milyon Dolar ödeme yapmıştı. Amazon’un Oscar’ın en prestijli kategorisinde aday gösterilen bir filminin bulunması, video servisi konusundaki en büyük rakibi Netflix ile arasındaki farkın da altını çiziyor.

Netflix sinema salonlarıyla anlaşamıyor

Amazon bir video izleme servisi olsa da şirketin tüm filmleri önce sinemalarda gösteriliyor. Filmler daha sonra Amazon abonelerinin erişimine sunuluyor. Netflix ise ürettiği tüm filmleri sinemalarla aynı anda kendi abonelerine de internet üzerinden sunacağını açıklamıştı. Sinema salonları bu karara tepki göstermiş hatta bazıları Netflix filmlerini yayınlamama kararı almıştı. Şirketin bu tepkilere cevabı ise sert oldu. Netflix CEO’su Reed Hastings film endüstrisinin içinde bulunduğu durumu ‘gerçek bir trajedi’ olarak nitelendirmiş ve film salonlarının endüstrinin gelişimini engellediğini belirtmişti.

Netflix’in sinema salonları ile kurduğu bu ilişki şirkete zorluk yaratıyor çünkü çoğu film yapımcısı filmlerini kısa bir süreliğine de olsa, önce sadece sinemalarda yayınlamak istiyor. Amazon’un filmlerini sinemada yayınladıktan sonra üyelerine sunma planı ise başarılı olmuş gibi görünüyor. 10 milyon Dolar yatırımla çekilen Manchester by the Sea 40 milyon Dolar’lık gişe geliriyle kendi kategorisinde başarılı sayılabilecek rakamlara ulaştı. Oscar adaylığı ise bu başarının ardından, pastanın üzerindeki çilek gibi oldu.

Netflix’in de tüm sorunlara rağmen, özellikle belgesel kategorisinde başarılı olduğunu söylemek gerek. Şirketin ’13th’ adlı eseri bu yıl en iyi belgesel dalında Oscar’a aday gösterildi.

Kaynak: Business Insider

Salı günü açıklanan Oscar adayları arasında bir ilk bulunuyordu. Amazon’un Manchester by the Sea adlı filmi, bir online mecra tarafından üretilen ve en iyi film dalında Oscar’a aday gösterilen ilk film oldu. Casey Affleck ve Michelle Williams’ın baş rollerini paylaştığı film toplam altı dalda Oscar adayı oldu. Film geçtiğimiz günlerde Altın Küre ödüllerinde de altı dalda ödüle aday gösterilmiş ve Casey Affleck en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi olmuştu.Yorumunuz: