Spielberg: “Netflix Oscar almamalı!”

Steven Spielberg, yakın zamanda kendisiyle gerçekleştirilen bir röportaj sırasında Netflix yapımlarının Akademi Ödülleri'ne aday gösterilmemesi gerektiğine inandığını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ünlü yönetmen Steven Spielberg bir röportajda, Netflix filmlerinin televizyon için üretilmiş gibi muamele görmesi gerektiğini ve bu yapımların Oscar ödülleri için elverişli olmadığını iddia etti. Yeni filmi Ready Player One için gerçekleştirdiği tanıtım turu sırasında ITV News’e konuşan Spielberg “Televizyon formatında içerik üretiyorsanız artık o bir televizyon filmidir.” ifadelerini kullandı.

Spielberg, Netflix’in sinematik forma yönelik oluşturduğu tehdit hakkında gelen bir soruya, büyük bütçeli filmleri daha küçük filmlere tercih eden yapım şirketlerini eleştirerek yanıt verdi. Yönetmene göre bu durum izleyicileri, Netflix gibi yayın servislerine yönlendiriyor. “Televizyon (burada yayın servislerinin içeriklerinin de kastedildiği sanılıyor) kalite ve sanatla birlikte güç kazanıyor” diyen Spielberg, “ancak bu durum bir form olarak filmleri tehlikeye sokuyor çünkü yapımcılar bağımsız film ödüllerinden çok çevrimiçi yayın servislerine yöneliyor. Ancak bu kararla birlikte, yapımınız geri dönülmez bir yola girmiş oluyor ve artık bir televizyon ürünü haline geliyor. Bu yüzden bu filmler Akademi Ödülleri için aday gösterilmemeli.” ifadelerini kullandı.

Netflix yapımları Cannes’da yasaklandı

Film dünyasının diğer büyük isimleri de yayın servislerinin filmleri konusunda benzer bir yaklaşıma sahip. Cannes Film Festivali, geçtiğimiz yıl Netflix yapımları Okja ve The Merowitz Stories adlı yapımların aday gösterilmesine gelen tepkinin ardından bu yılki festivalde Netflix yapımlarının yarışmasını yasakladı. Festivalin Başkanı Thierry Fremaux, yarışmaya katılacak filmlerin sinemada gösterilmiş olması şartını getirdi. Netflix ise filmlerini sinemada yayımlamayı reddediyor.

Spielberg de ITV’ye verdiği röportajda, sinemada sadece kısa bir süre yayınlanan filmlerin Oscar Ödülleri için aday gösterilmemesi gerektiğini söyledi. Netflix’e yönelik öfke bu yılki Akademi Ödülleri öncesinde Akademi üyelerinin Netflix filmlerinin adaylığını tartışmaya açması üzerine alevlenmişti.

Kaynak: Engadget

Steven Spielberg, yeni filmi Ready Player One için gerçekleştirdiği tanıtım turu sırasında ITV News’e bir röportaj verdi. Ünlü yönetmen röportaj sırasında Netflix yapımlarının televizyon için üretilmiş gibi muamele görmesi gerektiğini ve bu yapımların Oscar ödülleri için elverişli olmadığını söyledi. Cannes Film Festivali de, geçtiğimiz yıl Netflix yapımları Okja ve The Merowitz Stories adlı yapımların aday gösterilmesine gelen tepkinin ardından bu yılki festivalde Netflix yapımlarının yarışmasını yasakladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği