Oscar’a yeni kategori ekleniyor

ABD Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı John Bailey 2020'den itibaren Akademi Ödülleri'nde (Oscar'lar) yapılacak değişiklikleri açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı John Bailey, akademi üyelerine gönderdiği son mesajında 2020’den itibaren Akademi Ödülleri’ne (Oscar’lar) yapılacak değişiklikleri açıkladı. Değişen dünyaya ayak uydurmayı hedefleyen değişiklikler, Oscar Ödülleri yayınlarının popülaritesinin düşmesinin ardından geldi.

Popüler filmler de Oscar alabilecek

Yeni düzenlemeye göre ödül töreni 3 saati geçmeyecek. Eskiden 4 saate yakın süren törenin kısaltılması için bazı ödüller reklam aralarında verilecek. Bu değişiklik, gösteriyi tüm dünyada erişilebilir kılmak için yapılıyor. Daha önce 23 Şubat’ta yapılması planlanan etkinlik 9 Şubat’a çekilecek. Oscar ödüllerinde yapılan en büyük değişiklik ise yeni bir ödül kategorisi oluşturulması oldu. Buna göre artık Akademi, Popüler Sinemada Üstün Başarı adında bir ödül daha verecek.

Oscar ödüllerine en son 2001 yılında, En İyi Animasyon Film kategorisi eklenmişti. Bu hamlenin, Disney’in Güzel ve Çirkin filminin ‘En İyi Film’ dalında aday gösterilmesi üzerine elitist bir yaklaşımla gerçekleştirildiğini söyleyen bir çok kişi vardı. Ancak 1990’larda animasyon endüstrisinin hızla büyümesinin ardından böyle bir kategori açılması çok da mantıksız değildi.

Popüler Film ödülü aynı zamanda 2009’dan bu yana ödül listesinde yapılan ilk büyük değişiklik. 2009’da En İyi Film kategorisinde aday sayısının 5 ile sınırlandırılmasından vazgeçilmiş, bunun yerine en fazla 10 aday kuralı getirilmişti.

Reytingleri artırma çabası

Popüler film kategorisinin eklenmesi, yaz aylarında yayınlanması için çekilen gişe rekortmeni filmler için eklenmiş gibi duruyor. Bu tarz filmler genellikle teknik dallarda ödül kazanırken daha prestijli ödüller sanat filmlerine veriliyor. 2009’da yapılan aday sayısı değişikliği de bu durumu değiştirmek için gerçekleştirilmiş ancak istenilen etkiyi yaratmaktan uzak kalmıştı. Daha geniş aday listesi daha fazla çeşitlilik sağlamasına rağmen, En İyi Film adaylığının değerini de azaltmış oldu. Ayrıca bu değişikliğe rağmen sinemanın en büyük gecesinin reytingleri düşmeye devam etti.

Tüm dünyada başarılı olmuş filmlere yeni bir ödül verilmesi ve küresel yayın politikaları, Akademi’nin daha fazla izleyici toplayabilmek için daha küresel düşünmeye başladığını gösteriyor. Düşünüldüğünde, bir süper kahraman filminin Oscar Ödülü kazanması ihtimali gerçekten daha fazla izleyici çekebilir. Bu değişikliklerin ne kadar işe yarayacağını ise zaman gösterecek.

Kaynak: The Verge

ABD Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı John Bailey, akademi üyelerine gönderdiği son mesajında 2020'den itibaren Akademi Ödülleri'ne (Oscar'lar) yapılacak değişiklikleri açıkladı. Düşen reytingleri artırmak için yapılan değişikliklere göre törende Popüler Sinemada Üstün Başarı adında bir ödül daha verilecek. Böylece gişe rekoru kıran filmlerin de ödül töreninde yer alması amaçlanıyor. Ayrıca tüm dünyadan izleyici toplayabilmek adına ödül töreni artık 3 saati aşmayacak. Süreden kısmak için bazı ödüller reklam aralarında verilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği